Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
 • Poczucie pustki w relacjach z innymi ludźmi

  Autor: kalor   Data: 2019-07-19, 19:09:18               Odpowiedz

  Postanowiłem wbić kij w mrowisko i prosić Was o komentarze. Czasem inni widzą lepiej pewne sprawy i być może pozwoli mi to znaleźć jakiś punkt zaczepienia.

  Moim problemem jest pewna "nieumiejętność" wchodzenia w reakcję z innymi ludźmi. W niezobowiązujących kontaktach, często odczuwam pewien lęk, który jak mniemam, odpycha innych ode mnie.

  W sytuacjach kiedy, spotykam się z gronem osób, których jeszcze nie do końca poznałem, zauważyłem pewien mechanizm. Pojawia się pewne poczucie pustki, skutecznie "blokujące" zdolność swobodnej rozmowy. Po prostu "wycinam się", staję się biernym, uśmiechającym się i kiwającym głową obserwatorem. Czasami przyrównuję to do poczucia, jakbym znajdował się za szybą, która oddziela mnie od innych.

  Takich stanów nie potrafię niestety przełamać i mam wrażenie, że z czasem "zapadam" się w to jeszcze bardziej.

  Skutek jest taki, że np. mijając późnie osoby z takich spotkań na ulicy, one w ogóle mnie nie pamiętają. Zupełnie jakby nie było mnie w tamtym miejscu.

  Warto podkreślić, że na co dzień jestem raczej pogodną osobą, więc nie ma powodów by inni mieli do mnie negatywny stosunek. To dzieje się jakby z reguły.

  Sednem sprawy jest to, że w swoim życiu czuję się osamotniony. Z jednej strony bardzo chciałbym być, częścią jakieś społeczności, poznawać ludzi, cieszyć tym. Z drugiej odczuwam to co opisałem powyżej i niestety, myślę, że to jest główna przyczyna...
  • RE: Poczucie pustki w relacjach z innymi ludźmi

   Autor: fatum   Data: 2019-07-19, 21:19:58               Odpowiedz

   Od takiego problemu nie umrzesz mówiąc mało precyzyjnie.Jak widzę żyjesz,zatem takie małe problemy nie są moim zdaniem wielkimi problemami.Jesteś jaki jesteś i po prostu zaakceptuj siebie,albo jeszcze lepiej pokochaj siebie i bądź szczęśliwy.Nie wymyślaj tego,czego nie ma.Tyle ode mnie.Ciepło pozdrawiam.   • RE: Poczucie pustki w relacjach z innymi ludźmi

    Autor: kalor   Data: 2019-07-19, 22:55:51               Odpowiedz

    Twój post przypomniał mi pewną stereotypową radę dla kogoś z depresją: "Weź się w garść i przestań być smutny" :)

    Jakoś nie umiem sobie wyobrazić, żeby ktoś potrafił zaakceptować samotność, która mu doskwiera. Aczkolwiek takie podejście jest bardzo dobre. Przykładowo, jeśli komuś się wali życie, może sobie pomyśleć o głodzie na świecie i od razu będzie mu lepiej :)

    Pozdrawiam    • RE: Poczucie pustki w relacjach z innymi ludźmi

     Autor: fatum   Data: 2019-07-20, 14:42:10               Odpowiedz

     Bardzo Ciebie przepraszam,że piszę tak jak czuję,myślę i chcę.Mam dziwne wrażenie,że jesteś "starym" użytkownikiem tego Forum i tylko pozwoliłeś samemu sobie zmienić nick.Proszę napisz mi instrukcję jak mogę z tobą "rozmawiać"???    • RE: Poczucie pustki w relacjach z innymi ludźmi

     Autor: APatia   Data: 2019-07-23, 07:29:34               Odpowiedz

     Jeżeli ktoś jest smutny i życie mu się wali - a uwierz są tacy ludzie - to jedni się poddają i nie jest z nimi dobrze. A inni próbują z tym walczyć i wracają do normalnego życia.
     Ja np.tymczasowo zaakceptowałam swoją samotność. Ba, w tym momencie jest ona dla mnie ukojeniem.  • RE: Poczucie pustki w relacjach z innymi ludźmi

   Autor: MrSpock1   Data: 2019-07-20, 17:20:34               Odpowiedz

   Zapomniałem dodać że niska samoocena może być spowodowana przez uzależnienie, na przykład od seksu. To jest tak wstydliwe że z ludzi trzeba to wyciągać przez kilka miesięcy.   • RE: Poczucie pustki w relacjach z innymi ludźmi

    Autor: kalor   Data: 2019-07-21, 13:56:37               Odpowiedz

    Wydaje mi się, że jestem podręcznikowym przykładem osobowości lękliwo - unikającej, przy czym określiłbym to jako "nabyte" niż wrodzone.

    Po pierwsze jestem świadomy ograniczeń jakie mają takie osoby i robię dużo na zasadzie zaciśnięcia zębów i wskoczenia w nową sytuację, mimo "zaciągniętego hamulca"

    Po drugie mam łatwość wystąpień publicznych, prezentacji, przemówień.

    Problem w tym, że mimo podejmowanych działań wciąż efekt jest taki sam. Czasem mam wrażenie, że po prostu nikogo nie interesuję...  • RE: Poczucie pustki w relacjach z innymi ludźmi

   Autor: APatia   Data: 2019-07-23, 07:39:09               Odpowiedz

   A i jeszcze powiem ci że miałam podobnie jeśli chodzi o kontakty z ludźmi. Ale wiesz co zauważyłam z czasem? Że po prostu trafiałam na nieodpowiednie osoby!
   Byłam introwertykiem i ciężko było mi nawiązać kontakt z kimkolwiek. Też zawsze w grupie byłam obserwatorem, słuchaczem. A to dlatego, że sprawdzałam z kim warto kontynuować znajomość w przyszłości.
   Bo jeśli ktoś nie miał nic mądrego do powiedzenia to po co z takim się zadawać?
   Teraz jestem ekstrawertykiem i gdy poznaję kogoś nowego staram się tą osobę ośmielić. Wykazuje nią zainteresowanie. Rozmawiam.
   Najgorsze jest gdy trafisz na tzw.towarzystwo wzajemnej adoracji. Tak są małe szanse na przebicie się.