Forum dyskusyjne

Nazwa zjawiska

Autor: wombat88   Data: 2019-06-25, 03:35:51               

Jak nazywa się zjawisko przesadnego odnoszenia wszystkiego do swojej osoby? Żeby zobrazować: np. stoisz w kolejce i dwie całkiem obce ci osoby stoją sobie za tobą i coś tam między sobą szepczą (nawet nie rozumiesz co) - o, to wtedy już na pewno coś o tobie mówią, komentują jakiś element wyglądu czy cokolwiek (a tak na prawdę nic ich nie obchodzisz). Albo jesteś jedną z kilkuset losowych osób, powiedzmy niech to będą klienci sklepu - tu masz przekonanie, że gdy przyjdziesz np. następnego dnia to ten sam kasjer, który obsługiwał cię dzisiaj będzie pamiętał akurat twoją osobę chociaż jesteś dla niego tylko kolejną z kilkuset widzianych w danym dniu twarzy i pewnie nawet nie zwrócił na ciebie uwagi. Albo piszesz coś na forum i masz przekonanie, że inni forumowicze będą pamiętać, brać pod uwagę i przypominać coś pisałaś w jakimś innym wątku dawno temu. Itp. Itd.

Ogólnie chodzi mi o takie przekonanie o przywiązywaniu jakiejkolwiek uwagi do twojej osoby przez osoby trzecie dla, których nie jesteś absolutnie ani nikim ważnym, ani wyróżniającym się - ot kolejna obca, randomowa osoba i nie obchodzi ich ani to co robisz, ani to co sobie myślisz, czujesz itp.

Takie coś miało chyba w psychologii jakąś swoją nazwę. Nie wie tylko czy wystarczająco dobrze wytłumaczyłam o co mi chodzi. Nie chodzi mi tu egocentryzm ani jakieś zakompleksienie na swoim punkcie. Jakieś inne pojęcie z zakresu psychologi. Może to był jakiś rodzaj efektu czy błędu poznawczego? Nie pamiętam...

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku