Forum dyskusyjne

Czym jest miłość?

Autor: tencosni   Data: 2019-01-05, 14:36:55               

Witajcie,

od dłuższego czasu zastanawiam się, czym jest miłość. Dawno, dawno temu wpojono mi, czy też samo się wpoiło pod wpływem wiedzy ogólnej, że miłość to przeciwieństwo nienawiści. I z tym nie będę dyskutował.

Kilka lat temu ktoś powiedział mi, że pracując nad sobą, wyeliminuję wszystko inne, a zostanie miłość. I tu pojawiło się pierwsze pytanie. Jeśli jest tak, jak mówił, to czy miłość jest stanem idealnym, "zakłócanym" przez inne emocje? (Ok, tę teorię traktuję ze sceptycyzmem.)

Również kilka lat temu zapytałem kogoś, czym jest miłość? A ta osoba odpowiedziała, że to przeciwieństwo lęku. Poskładałem informacje, które posiadałem, i wyszło mi, że dziewczyna w jakiś sposób miała rację. Bo: odczuwając miłość, wyzwala się oksytocyna; oksytocyna, wydzielana przez podwzgórze mózgu, działa kojąco na ciało migdałowate; z kolei to ostatnie jest odpowiedzialne za lęk. W skrócie - miłość łagodzi lęk, czyli jest niejako jego przeciwieństwem.

W takim razie, czy jedna emocja może być przeciwieństwem dwóch emocji naraz? Albo więcej? Wychodzi na to, że tak. Tak samo nienawiść jest przeciwieństwem miłość, z jednej strony, jak i poczucia winy, z drugiej. Czyli emocje są wielowymiarowe. Wychodzi na to, że ludzki mózg to nie matematyka, nie fizyka, przynajmniej nie taka, jaką bylibyśmy skłonni sobie wyobrazić.

Co Wy na to?
Może macie jeszcze jakieś teorie na temat miłości, bo to ostatnio interesuje mnie niezwykle mocno.

Trzymta się, jak możeta!

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku