Forum dyskusyjne

RE: Człowieczeństwo. Wolność.

Autor: bezogonka   Data: 2020-11-12, 19:20:02               

Myślę, Apatia, że zawsze tacy byliśmy.
To"prawdziwe " oblicze człowieka.
Niekoniecznie wielkie słowa opisują te dość marne pobudki a zwyczajny brak akceptacji inności i egoizm po prostu. W grupie siła i gatunek ludzki dobrze sobie przyswoił tę zasadę. Nie z przypadku powstało słynne:homo homini lupus-Plaut niejednokrotnie punktuje człowieka.

Próby zmiany mentalności ludzkiej są tyle częste co nieskuteczne zwyczajnie.
Religia nie daje rady, filozofia nie daje rady,etyka nie daje rady,psychologia też nie daje rady. Komfort i pieniądz odmienia człowieka przez przypadki. Ponieważ"fortuna kołem się toczy", to nikt nie czuje się bezpieczny.

Tak naprawdę afera covidowa powinna(w założeniu) pokazać nam,że pieniądze będą na nic,gdy zabraknie nam bliskich-przyjaciół,rodziny...ale ponieważ nie jest to jeszcze wirus,który ma skuteczność 30% w zabijaniu,to tylko niektórym światełko się zapaliło...i szybko zgaśnie.

Nie po raz pierwszy "zdajemy"egzamin z wiedzy o sobie.
Nie po raz ostatni oblejemy.
Wytresowano nas jak szczury w laboratorium i nawet najtęższe umysły ledwo sobie radzą czasem z manipulacją,której doświadczają w codzienności. Czego oczekujemy zatem od tych co ledwo wiążą koniec z końcem? Oni są zbyt zajęci zaspokajaniem najprostszych potrzeb.
Globalna zmiana mentalności przy tak wielkim zróżnicowaniu jest niemal niemożliwa(choć w wypadku czynnika ekonomicznego,owszem...i tu pies pogrzebany). Pandemie mają temu służyć. Mamy chcieć znów więcej po kryzysie. Mamy się bardziej starać.
Sens ludzkiej egzystencji sprowadzony do orki na rzecz przywilejów. No,cóż... Jest nas osiem miliardów-jakoś nas ogarnąć trzeba, bo"złe" nie śpi;-P (zdaje mi się :dosłownie).
Ale..co ja wiem?! Nic. I czy chciałabym być Prometeuszem?! Czy ktoś by chciał?!
Mity,legendy,podania..czy aż tak bardzo są naiwne? Czy tam-w nich,inny jest człowiek?
My wszyscy-cała ludzkość,przerabialiśmy te historie nie jeden raz...i tyle się zmieniło co krajobraz wokół nas.
Zatem?

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku