Forum dyskusyjne

RE: PsychedeliC CorneR

Autor: marconi   Data: 2018-03-30, 16:57:04               

Iga >>> Na ostatniej sesji usłyszałem od terapeutki że jestem "pozamykany". Myślę że to określenie można porównać do "zamrożenia" emocji.

W wątku o złości pisałem jak się próbuję odblokować. Mam dużo niechęci do tego - niby jest dobrze tak jak było. Jednak teraz dostrzegam ile na tym tracę, jak ciało to odreagowuje (napięcia, drżenie, bóle, czerwienienie się). Dlatego uznałem że czas się pożegnać z tym pozamykaniem. Duży mam opór przed tym. Otwarcie mam się złościć lub wpadać w euforię? - to takie nie moje :(

Teraz jak mnie ktoś wkurzy to wystarczy jedno moje zdanie z dawką złości i ciało wtedy już odpoczywa. Mam wyrzuty sumienia potem, że "dałem się ponieść". Ale nikogo przecież nie obraziłem, nie wrzeszczałem, nie uderzyłem więc próbuję się przekonać że jest to w porządku. To chyba będzie długi proces :(

Dlatego zapytałem Ciebie o emocje/myśli jakie urodziły by się gdybyś tę maskę zdjęła. To istotne, bo wtedy poznasz odpowiedź na to przed czym się bronisz, jakich emocji/myśli w ten sposób chcesz uniknąć.

Być może odpowiedź na to jest banalna i brzmi: rodzice nie akceptują mojej złości, radości i płaczu.

Widzę czasem na ulicy czy w parku rodziców którym przeszkadzają naturalne emocje u ich dzieci. Żal mi tych dzieci, że nie mogą być sobą. Rodzice nie zdają sobie sprawy jaką krzywdę wyrządzają swoim dzieciom - na teraz i na przyszłość.

Często rodzice bardzo małych dzieci uspokajają je za wszelką cenę, już pierwsze oznaki płaczu, na tysiąc sposobów. Nie dadzą dziecku się wywrzeszczeć nawet przez sekundę w spokoju :) Tak więc młody człowiek z zakazem wyrażania emocji spotyka się już bardzo wcześnie.

Iga, przykro mi że nie mogłaś być sobą przy rodzicach, że musiałaś dopasować swoją dziecięcą spontaniczność do ich wymagań. Moim zdaniem miałaś trudne dzieciństwo.

Tak podsumuję to do czego zmierzasz: Byłaś taka jaką zamierzasz być.

Tego szybkiego powrotu "do siebie" Ci życzę :)

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku