Forum dyskusyjne

RE: Wolna wola

Autor: feelka   Data: 2018-02-11, 10:52:24               

"pomiędzy bodźcem a reakcją leży największa siła człowieka jego wolna wola".
Wolna wola - zdolność działania na podstawie samoświadomości, niezależnie od wszelkich innych wpływów.
u mnie to działa "

Ok, czyli dobrze myślałam:
("Istnieje, w ograniczonym zakresie, stąd dotąd. A zakres - w niektórych obszarach, niektórych ludzi - bliski zeru; impuls rządzi, lub imperatyw.
I to by było na tyle, tej "wolności" ;)

Między "bodźcem a reakcją" (czyli "stąd dotąd") - u niektórych ludzi - są tylko mikrony odległości, więc w sumie zero wolnej woli.

Potwierdzono przecież, że ośrodek hamowania (hamowania reakcji) w płacie przedczołowym czy gdzieś tam, jest różny u różnych ludzi, silniejszy lub słabszy, cecha wrodzona, w dodatku maleje z wiekiem. Zapewne podlega też treningowi: niektóre dzieci zostają baardzo "wyhamowane" przez rodziców już na starcie :( Dlatego przekornie pytałam - czyja wina, że niektórzy wylądowali w więzieniu? albo że niektórzy są wyhamowani nie do życia w ogóle?

Podobnie tu: "Wolna wola - zdolność działania na podstawie samoświadomości". Ludzie przeciętnie inteligentni biorą udział w "zabawie" w rozwijanie samoświadomości, ok. Ale są wrodzone ograniczenia umysłowe, gdzie nie wiemy czy dziecko jest śWIADOME że w ogóle żyje, a co dopiero "samoświadome". (Więc i możliwość rozwoju samoświadomości ,jak sądzę, podlega gradacji ? jest różna u różnych ludzi)

I tyle, tej "wolności"...

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku