Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowaną wiadomość

RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania

Autor: moonshine   Data: 2018-01-07, 11:44:11               

Kilka z Was napisało, że jawny rejestr pedofilów i gwałcicieli, wprowadzony ostatnio przez Ziobrę w Polsce, to średniowiecze" i "faszyzm". W takim razie w Szwecji panuje jeszcze większa niż średniowieczna ciemnota i dużo większy faszyzm niż w Polsce. Tam jawne są nie tylko nazwiska przestępców seksualnych, ale wszystkich przestępców, a nawet zeznania podatkowe wszystkich obywateli. Jak pisze "Gazeta Wyborcza":

"Jawność po szwedzku - kartoteka kryminalna sąsiadów dostępna za niewielką opłatą. Urzędy sprzedają dane

Sztokholm

Kontrowersyjny portal umożliwia Szwedom wyszukiwanie byłych przestępców. Można sprawdzić sąsiada, znajomego, pracownika...

Skandynawowie mają bzika na punkcie jawności. Do tego stopnia, że urzędy podatkowe ujawniają nawet zarobki obywateli. W Szwecji można także iść do sądu i za małą opłatą dostać kartotekę kryminalną dowolnej osoby (dla porównania, w Polsce dane z Krajowego Rejestru Karnego udostępnia się w określonych przypadkach, np. policji, urzędom, pracodawcom, o ile istnieje wymóg niekaralności pracownika).

Kto szpera w aktach?

W 2013 r. było niemal ćwierć miliona takich wniosków - pięć razy więcej niż dekadę temu. W aktach szperają najczęściej pracodawcy przed zatrudnieniem nowej osoby. Ale niektórzy robią to z ciekawości.

26-letni maniak internetu Jonas Häger pomyślał, że można na tym zrobić interes. Zainwestował więc 900 tys. koron (ok. 425 tys. zł) i kupił dane przestępców z całej Szwecji. A następnie stworzył portal Lexbase.se, w którym można wyszukiwać ich po nazwisku. Inna opcja umożliwia sprawdzenie danej dzielnicy lub ulicy. Każdy skazany to czerwona kropka na ekranie. Za niewielką sumę można nawet ściągnąć szczegóły wyroku."

http://wyborcza.pl/1,76842,15476917,Jawnosc_po_szwedzku___kartoteka_kryminalna_sasiadow.html

Czy potępiacie teraz szwedzki "faszyzm i średniowiecze"?

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku