Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowaną wiadomość

RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania

Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 19:12:12               

Moonshine,
To miło, że nazywasz mnie "lewicową feministką", nigdy kimś takim nie byłam. Ale dobrze, skoro ci z tym lepiej to ok.

Ja tylko zauważam, że dopóki będzie choć jeden gwałt/molestowanie statystyki można sobie wsadzić gdzieś. To co jest gwałtem/molestowaniem a co "niewinną uwagą", "oczywistością" czy "zabawą" określa kultura. Należy zmienić postrzeganie i kulturę. Tego nie zrobi "rejestr gwałcicieli" a to, że narzuci się myślenie "nie ma wyraźniej zgody, nie ma seksu". Często dla gwałcicieli (i sądu) wymówką jest "bo ona zachowaniem dała przyzwolenie", co jest bzdurą. Potrzebna jest zmiana myślenia a nie kary.

Polska na mapie kulturowej leży - wg wyznawanych wartości- w sferze krajów islamskich, przykro mi.
I wydaje mi się, że polki ignorują fakt przemocy, molestowania, gwałtu. Patrz: krytyka MeToo. I nie da się zaprzeczyć, że ofiary przemocy zaprzeczają tej przemocy i usprawiedliwiają sprawcę. Kultura to nieświadomość zbiorowa, nie poddaje się jej na ogół refleksji.

Ujawnienie rejestru pedofilów i gwałcicieli tak naprawdę JEST faszystowskim nadużyciem praw jednostki oraz obnażeniem słabości systemu nadzoru. Państwo za twoje pieniądze przerzuca na ciebie obowiązek chronienia się przed gwałcicielem, skoro już go znasz. Zaostrzenie kar za gwałt? Brzmi ładnie dla prostego ludu żądnego krwi (ja do niego nie należę), ale to co jest skutecznie odstrasza to szybka wykrywalność i nieuchronność kary a nie wysokość kary w kodeksie. W Indiach za gwałt jest kara śmierci- czy to coś zmienia? Nie.

Jeśli ci pomaga świadomość, że jest rejestr, kara i statystyka to ok. Ja jednak wiem, że to mi nie pomoże w sytuacji zagrożenia czy psychicznej przemocy. Pomogłoby kulturowo zakorzenione myślenie, że skoro nie daję wyraźnej, werbalnej zgody to nie ma seksu- w żadnej sytuacji. Ale w tym kierunku nie idziemy, niestety.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku