Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
 • Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
  Przeczytaj komentowaną wiadomość

  Autor: ulka0011   Data: 2018-01-05, 20:25:56               Odpowiedz

  .

  hahahaha im to juz naprawde nic nie pomoze :)

  Rozbawili mnie do lez!!!

  No, ale czego mozna sie spodziewac po lewactwie?

  No wlasnie, niczego madrego.

  .  • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
   Przeczytaj komentowaną wiadomość

   Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 08:50:50               Odpowiedz

   Ulka,
   lubisz być gwałcona?
   czy to tylko bezmyślna reakcja "prawaka"- cokolwiek by to nie było?
   A jeśli chodzi o Szwecję to nasz kraj jest kulturowo bliżej Pakistanu i Indii niż krajów najbardziej rozwiniętych. Wyszukaj "mapa kulturowa Ingleharta-Welzela" i poddaj refleksji. Polska ze swoimi wartościami mieści się na niej w obszarze państw islamskich i patriarchalnej, "macho" Ameryki Łacińskiej, gdzie masz społeczne przyzwolenie na gwałt- tak jak u nas.
   Przykre to.   • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
    Przeczytaj komentowaną wiadomość

    Autor: moonshine   Data: 2018-01-06, 15:57:39               Odpowiedz

    "Unia Europejska: W Polsce najmniejsza skala przemocy wobec kobiet (31-01-2015)

    Antydyskryminacyjna agencja Unii Europejskiej - Agencja Praw Podstawowych UE - obaliła medialne mity o skali przemocy wobec kobiet w Polsce - jesteśmy krajem o najmniejszej skali przemocy wobec kobiet spośród krajów UE. Przy czym nie dotyczy to jedynie oficjalnej skali przemocy, czyli tej zgłaszanej, lecz realnej. Badanie zostało przeprowadzone na licznej grupie 42000 kobiet ze wszystkich 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, przy zapewnieniu im komfortu psychicznego poprzez izolację od partnerów. Co więcej Polska nie tylko ma najmniejszą skalę przemocy, ale i jest w czołówce krajów, gdzie najczęściej zgłasza się przypadki przemocy wobec kobiet. To największa jak dotychczas próba zdiagnozowania sytuacji kobiet w krajach unijnych.

    Przedstawiona analiza zasługuje na uwagę również z tego względu, że traktuje badany obszar odpowiednio szeroko (skupiając się nie tylko na przemocy fizycznej, ale także psychicznej i seksualnej) oraz ze względu na wysoki stopień jej poprawności metodologicznej. Dane zbierane były bezpośrednio od osób należących do grupy badawczej, nie zaś na przykład na podstawie statystyk policyjnych, co pozwala wnioskować o ich dużej wiarygodności. Co więcej, rezultaty te pozwalają odnieść skalę i specyfikę badanego zjawiska w Polsce do realiów pozostałych krajów UE, jako że we wszystkich państwach badano wspomnianą problematykę w oparciu o tę samą metodologię.

    Według Raportu, Polska na tle całej Unii Europejskiej odznacza się najniższym wskaźnikiem przemocy doświadczanej przez kobiety od obecnego lub byłego partnera. Najgorzej pod tym względem jest w Danii, Francji i Finlandii. Wszystkie wykorzystane w tym badaniu parametry rozkładają się w podobny sposób: wyniki Francji i krajów skandynawskich są niepokojące. W przeciwieństwie do nich, Polska wypada bardzo dobrze.

    Polska charakteryzuje się najwyższym w Unii Europejskiej wskaźnikiem raportowalności przypadków przemocy policji. Dane te stoją w sprzeczności z forsowaną często w mediach tezą, że na wyniki Raportu decydujący wpływ miały czynniki kulturowe, rozumiane przede wszystkim jako brak społecznego przyzwolenia na mówienie o sprawach intymnych. Gdyby istotnie tak było, liczba zgłoszeń aktów przemocy na policji byłaby wprost proporcjonalna do liczby samych aktów. Tymczasem sytuacja kształtuje się dokładnie odwrotnie: w krajach skandynawskich wyjątkowo wysoki odsetek deklaracji o doświadczeniu przemocy przez kobiety powyżej 15 r. życia łączy się z bardzo niską liczbą interwencji policji (nie przekracza poziomu kilkunastu procent), zaś w Polsce przy najniższej wśród krajów UE deklarowanej liczbie aktów przemocy, prawie 30% badanych kobiet poświadcza taką interwencję, co w przypadku nie-partnerów stanowi najwyższy wskaźnik wśród krajów Unii Europejskiej. Warto także zauważyć, że wśród państw o zbliżonej do Polski liczbie aktów przemocy, żadne nie przewyższa jej deklarowaną liczbą interwencji policji. Bardziej szczegółowe dane jedynie potwierdzają tę tendencję. W badaniu częstości prześladowania kobiet powyżej 15 r. życia i w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających wywiad lepiej od Polski wypadły jedynie Rumunia, Czechy i Litwa, przy czym w dwóch ostatnich państwach zebrano zbyt małą liczbę odpowiedzi, by móc tym danym nadać znaczenie statystyczne."

    źródło:
    http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,40075


    Jest zatem dokładnie odwrotnie, niż piszesz, Sams2. Kulturowo marksistowska Szwecja jest pod wieloma względami bliżej Pakistanu niż katolicka Polska.    • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
     Przeczytaj komentowaną wiadomość

     Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 16:54:34               Odpowiedz

     bardzo to mądre, naukowe i jak jeszcze UE to już czysta prawda. Taka prawda jak statystyka a życie jednostki. Czy naprawdę uważasz, że w wywiadzie polki o wypranych mózgach powiedzą otwarcie, że są gwałcone w małżeństwie i molestowane w przestrzeni publicznej? Nie powiedzą, co jasne, bo reprezentują sposób myślenia prześladowcy i nie potrafią nazwać. Myślą jak się myśli w patriarchacie, wypierają i nie nazywają po imieniu - kobiety nie nazywają przemocy wprost, usprawiedliwiają prześladowcę (ile tu wątków na ten temat: "co ja mogę jeszcze lepiej zrobić?" "on jest w porządku to ja za mało się staram", "nic złego mi nie zrobił, to ja zasłużyłam") .

     W Pakistanie też się kobiety broni- nie dlatego, że są niezależnymi jednostkami ale dlatego, że one to "ród", "rodzina" etc. Z pewnością Pakistanki, będące częścią klanu, rodziny, rodu czują się bezpieczniej- tylko kosztem zniszczenia swojej osobowości. Niezależne Pakistanki są jak ptaki dodo.

     To co różni Pakistan (Polske) i Szwecję to uznanie jednostki, jej wolności. W krajach gdzie nie szanuje się indywidualności (kulturowo) oczywiście problemy jednostki nawet nie zostaną nazwane. Tak jak Kongijczycy nie nazywają kilkudziesięciu rodzajów śniegu jak Eskimosi.

     A ty, moonshine, lubisz być gwałcona? Lubisz nie dawać przyzwolenia na seks? Uważasz, że prostytutki ani żony nie można zgwałcić? A tym raportem to przed gwałcicielem się obronisz? To tak dla samo-uspokojenia, że Polska to piękny kraj?

     Co jest kulturowe pokazuje mapa. Przyjrzyj się jej i poczytaj ze zrozumieniem. Bo to kultura określa jak myśli i jak nazywa zjawiska jednostka. W tym kraju myśli się jak w krajach islamskich - "kobieta w polskim katolicyzmie" i "kobieta w islamie" ma dużo podobieństw a z pewnością bazuje na hipokryzji. I stąd nie dostrzega się pewnych zjawisk - jako nienazwanych lub oczywistych jak śnieg dla Eskimosa. Jasne przyzwolenie na seks jak w Szwecji jest oczywistym rozwiązaniem. U nas zakłada się że jeśli nie drapała, gryzła i kopała to sama chciała bo miała krótką spódniczkę, poszła do dyskoteki lub biegała sama w lesie. W Pakistanie- bo nie zakryła się szczelnie dupattą - jaka w tym podejściu różnica Odwrócenie sytuacji- jeśli nie powiem "tak" w jakiejkolwiek sytuacji to oznacza "nie" jest chyba bardziej racjonalne i warto wprowadzić taki model. Niestety, zmiany kulturowe są powolne.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: moonshine   Data: 2018-01-06, 17:34:47               Odpowiedz

      Kobiety w Polsce mają "wyprane mózgi", zaś oficjalne statystyki UE, zbierane w skrupulatny, poprawny metodologicznie sposób - są "zafałszowane".

      Na szczęście Ty Sams2 znasz prawdę. Szkoda, że Agencja Praw Podstawowych UE wydaje tyle pieniędzy na żmudne badania 42 tys. kobiet w całej Europie - wystarczyłby przecież jeden telefon do Ciebie.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 17:55:44               Odpowiedz

      Cóż, jeśli dla ciebie "prawdą" jest statystyka a nie indywidualne opowieści i cierpienie kobiet, które nie potrafią nawet nazwać swojego cierpienia to mnie to nie przeszkadza, bo to twoje piekło. Ale tak naprawdę szokuje mnie to, że są kobiety które negują korzystne dla nich rozwiązania. Bo gdyby tu się wypowiedzieli faceci i nazwaliby szwedzkie rozwiązanie bzdurą to zrozumiałabym. Kobiet broniących łatwości gwałtu nie rozumiem.

      Wypowiedzi Ulki i twoje są właśnie dowodem na to,jak bardzo katolicki patriarchat jest w kobiecych głowach zakorzeniony. Tak bardzo, że negujecie prosty fakt, że kobiety są gwałcone- Ulka przez nałożenie na problem etykiety diabła (Szwecja, lewactwo) lub ty - przez wyparcie skali problemu i oparcie się na "ekspercie" (raport UE)

      To czy gwałtów w Polsce jest pięć tysięcy rocznie czy pięć tysięcy i pół i czy w Danii jest gorzej czy lepiej nie ma znaczenia. To nie jest problem ilościowy ale jakościowy- problem relacji i kultury. Szwedzkie rozwiązanie wydaje mi się sensowne. Napisz proszę co ci się w nim nie podoba wprost zamiast cytować statystyki.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-06, 18:08:56               Odpowiedz

      "Bo gdyby tu się wypowiedzieli faceci i nazwaliby szwedzkie rozwiązanie bzdurą to zrozumiałabym. Kobiet broniących łatwości gwałtu nie rozumiem."

      Faceci Twoim zdaniem chcą bronić łatwości gwałtu - odjazd :)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 18:17:48               Odpowiedz

      Tak, bywają tacy przecież. Patrz Ziemkiewicz czy burmistrz Ursynowa. I wielu, wielu innych od ślusarzy do menedżerów. Wystarczy komentarze na onecie poczytać.:)
      Chciałabym wierzyć w twój prosty świat dobrych ludzi, marconi, ale nie daję rady :).     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-06, 18:38:22               Odpowiedz

      Skuteczność tego prawa będzie nikła, taka jak opaski anty-gwałtowe w Niemczech, ponieważ dopuszcza zgodę ustną. Jak już to tylko na piśmie albo kodami SMS jakoś to rozwiązać, może jakaś apka. Można by też wprowadzić zdrapki jednorazowe dla starszych małżeństw. Łatwo rzucać pomysłami, trzeba to jeszcze skutecznie wprowadzić w życie.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 18:50:46               Odpowiedz

      Marconi,
      Jasne. Ale u podstawy leży -ignorowane w Polsce- podstawowe założenie: jeśli nie ma wyraźnej zgody, nie ma seksu. W naszym zapyziałym zakątku zakłada się "nie ma niezgody, jest seks". Wolne zachowanie jednostki (wyjście do dyskoteki, picie alkoholu, jogging, wpuszczenie do mieszkania, małżeństwo) są odbierane jako przyzwolenie na seks. I to działa w przypadku kobiet bo mężczyzn już nie. Tak jak w islamie zakłada się, że kobieta jest "z natury" lubieżna, ma ochotę na seks zawsze i jeśli rozchyli sie dupatta to kobieta "kusi", "bruka" mężczyznę. No, sama chce. To założenie "sama chce" (mimo iż zaprzecza i nie chce) jest też i w naszej kulturze.

      Jeśli chodzi o rozwiązanie szwedzkie widzę kłopot w ludzkiej wielowątkowości i nieświadomym. Ale to krok w dobrym kierunku.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 19:25:13               Odpowiedz

      A mi jest trudno wyobrazić to sobie praktycznie. Tzn kiedy mężczyzna miałby uzyskiwać tą zgodę. ..?
      Przelykajac ostatni kęs kolacji pomyśli np ze być może będzie miał ochotę na seks to może lepiej zapytam....
      Wchodząc do łóżka ?
      Może już w łóżku, kiedy bliskość kobiety go podnieci to zanim jej dotknie lepiej nich spyta czy moze (dotknąć!) ?
      A może ma ochotę tylko się poprzytulac i pomiziac i na to dostał zgodę a potem nabierze ochoty na więcej to znów pytanie o zgodę na stosunek ?
      Gdzie miejsce na jakiś spontan ? Na ,,zedrzyj ze mnie ta bieliznę kochanie" ? Na sex na zlewozmywaku, pralce , na podłodze ?
      Ach te dłonie wslizgujace się pod bluzkę kiedy kroje ogórki... Ten niespodziewany siarczysty całus kiedy wychodzę z łazienki. Ten lekki jak skrzydło motyla całus w kark kiedy ślecze nad komputerem itd itp
      Na wszystko ma być moja wyraźna zgoda...??? A dokładnie to pytanie o to czy może ZA KAZDYM RAZEM ?

      Owszem zakładam takie sytuacje, ze nie mam ochoty na powyższe zabawy. Wtedy mam prawo powiedzieć nie. Ale żeby mnie pytał za każdym razem? Wkurzalby mnie tym.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 19:32:45               Odpowiedz

      A ja chce ZA KAZDYM razem WYRAZAC zgode!
      I jak najbardzie w praktyce;)

      "Gdzie miejsce na jakiś spontan ? "

      Wlasnie jak mowie "tak" w roznych sytuacjach.
      Bo, seks bez zgody JEST GWALTEM...a nie spontanem!     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 20:13:17               Odpowiedz

      Ja wolę dziesięć razy powtórzyć tak niż być w sytuacji gdy ktoś zignoruje moje nie.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 19:36:36               Odpowiedz

      A mi jest trudno wyobrazić to sobie praktycznie. Tzn kiedy mężczyzna miałby uzyskiwać tą zgodę. ..?
      Przelykajac ostatni kęs kolacji pomyśli np ze być może będzie miał ochotę na seks to może lepiej zapytam....
      Wchodząc do łóżka ?
      Może już w łóżku, kiedy bliskość kobiety go podnieci to zanim jej dotknie lepiej nich spyta czy moze (dotknąć!) ?
      A może ma ochotę tylko się poprzytulac i pomiziac i na to dostał zgodę a potem nabierze ochoty na więcej to znów pytanie o zgodę na stosunek ?
      Gdzie miejsce na jakiś spontan ? Na ,,zedrzyj ze mnie ta bieliznę kochanie" ? Na sex na zlewozmywaku, pralce , na podłodze ?
      Ach te dłonie wslizgujace się pod bluzkę kiedy kroje ogórki... Ten niespodziewany siarczysty całus kiedy wychodzę z łazienki. Ten lekki jak skrzydło motyla całus w kark kiedy ślecze nad komputerem itd itp
      Na wszystko ma być moja wyraźna zgoda...??? A dokładnie to pytanie o to czy może ZA KAZDYM RAZEM ?

      Owszem zakładam takie sytuacje, ze nie mam ochoty na powyższe zabawy. Wtedy mam prawo powiedzieć nie. Ale żeby mnie pytał za każdym razem? Wkurzalby mnie tym.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 20:05:05               Odpowiedz

      "Ale żeby mnie pytał za każdym razem? Wkurzalby mnie tym."

      A ja to nawet bym sie wk..a a nie tylko wkurzyla, gdyby mnie nie pytal.....
      Tylko bral, co rzekomo sie mu "nalezy" jak psu micha!

      Widze ze duzo tu zwolenniczek "zamknij oczy i mysl o Anglii"...:(
      Ula, to az sie ze smiechu zanosi ze kobiety w przeciwienstwie do rybek maja glos i spazmow z chichotu dostaje ze kobieta ma prawo do glosu "NIE".
      To jest przerazajace.

      A jesli chodzi o rejestr ....To dziwne ze nie ma tam tych nie calkiem udanych slug bozych.....
      Choc, to on czesto pracuja z dziecmi.
      Nooo, niby sa tam, ale nie ma sie dostepu!
      Pomijam juz fakt ze zdgadzam sie z Sams, ze jest to faszystowska metoda.
      Choc, jesli chodzi o pedofilow, to z ciezkim sercem to mowie.....:(     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 20:17:57               Odpowiedz

      Sorki za podwojny post, kłopoty techniczne.

      Madziula, bądź więc sprawiedliwą. Ty też musisz uzyskać za każdym razem zgodę żeby pod kołderką położyć rękę na jego penisie albo ,,co gorsza" wsunąć mu ja w spodnie jeszcze podczas kolacji...?

      Wszystko zależy od ogólnej relacji w związku. Nie mówię, ze ma brać ,,bo mu się należy" nie uwzględniając aktualnego stanu,atmosfery, zdrowia czy innych czynników. Jeśli facet (lub kobieta) ŻĄDA CZEGOKOLWIEK, to w tym związku źle się dzieje.

      Podkreślam, nie mówię o sytuacji kiedy komunikuje ze nie mam ochoty a on mimo wszystko ,,bierze". Jest różnica tak ?
      Dostrzegasz to...?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 20:23:21               Odpowiedz

      ", bądź więc sprawiedliwą. Ty też musisz uzyskać za każdym razem zgodę żeby pod kołderką położyć rękę na jego penisie albo ,,co gorsza" wsunąć mu ja w spodnie jeszcze podczas kolacji...? "

      Oczywiscie ze tak.

      Lotkaaa, drazysz, rozpraszasz i tym sposobem odchodzi sie od sensu.
      To tak na marginesie;)

      ZGODA kobiety MUSI byc i swiadomosc mlodych kobiet nalezy podnosic.Powtarzam SWIADIMOSC, ktora to ma wplyw na to czy widzimy seks bez zgody jako przykry obowiazek, czy jako gwalt!     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 21:19:52               Odpowiedz

      Madziula, jak najbardziej piszę na temat. I nie wmawiaj mi, ze pomijam zgodę na sex czy kontakty intymne. Chodzi mi o formę. Pisemna. Jakiś kalendarz z podpisami żony, ze się zgodziła , kontrakt odnawialny za każdym razem....?
      Tak jak napisałam, wszystko zależy od zdrowych innych relacji w związku. Jeśli Pan i władca żąda seksu bez względu na wszystko to na ogół taki gostek wszystkiego żąda ; codziennego świeżego obiadku, wyprasowanych koszul i zimnego piwa w lodówce . Same te rzeczy w sobie nie są złe jeśli nie są żądaniem. Trzeba się zastanowić z kim jestem w ogóle.
      Jeśli partner kładzie mi rękę na biodrze i zaczyna smyrac to dla mnie sygnał ,ze prosi o sex. Jeśli nie mam ochoty to odmawiam bo mam prawo. On nie domaga się bo szanuję moje prawo do odmowy. Podobnie w drugą stronę. Ale jakaś pisemna zgoda za każdym razem....? Koszmar.

      Miałam kiedyś faceta ,który pytał czy będziemy się kochać bo nie wie czy ma się cały wykąpać czy tylko umyć nogi... boisz.. ;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 21:32:19               Odpowiedz

      Lotkaa,

      "Ale jakaś pisemna zgoda za każdym razem....?"

      W tekście nic nie ma na temat obowiązku pisemnej umowy.

      "Według gazety oznacza to, że jeśli dana osoba nie wyraziła zgody na seks słowem lub wyraźnym gestem, zmuszanie jej do niego będzie nielegalne. Kobiety nie będą już musiały mówić "nie" lub sygnalizować mężczyźnie, że nie życzą sobie kontaktów seksualnych.

      To mężczyzna będzie musiał aktywnie zabiegać o zgodę kobiety, A jeśli jej nie otrzyma, będzie musiał powstrzymać się od dalszych prób. Inaczej będzie mógł zostać oskarżony o gwałt. Nawet, jeśli nie groził kobiecie i nie stosował przemocy fizycznej. Ustna zgoda wystarczy."

      W normalnym związku facet się nie obruszy na takie rozwiązanie.

      Jednak dużo kobiet nie zastanawia się z kim jest i dlaczego bo liczą się "tradycyjne wartości": żeby kobieta była ważna społecznie musi mieć partnera i dzieci. Dla tej ważności kobiety godzą się na przemoc, a że nie da się na przemoc zgodzić to wypierają ją.

      To przeniesienie odpowiedzialności z "nie" na "tak". To facet ma uzyskać zgodę a nie kobieta odmawiać. Oczywiście to tez podlega manipulacji, ale inaczej rozkłada się akcenty.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 22:04:35               Odpowiedz

      Sams, sformułowanie ,,jeśli osoba nie wyraziła ZGODY słowem lub gestem" już świadczy o tym ,ze padło pytanie. Czy to wyrażone werbalnie czy gestem czy dotknięciem (jeśli jest to zwiazek). I kobieta może w takiej samej formie powiedzieć tak lub nie. To zresztą i tak może być trudne do ustalenia bo gesty i mowa ciała może być różnie odebrana. W tej chwili zmuszanie do seksu bez zgody też jest nielegalne, nie trzeba do tego Szwecji. Inna sprawa jaką jest rzeczywistość.

      ,,Ustna zgoda wystarczy" ....hehe, dobre sobie. A potem będzie ,,słowo przeciwko slowu",- no przecież się zgodziła, powiedziała ,,tak". I udowodnij bez podpisu, ze tak nie było. Farsa a nie przepis.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 22:08:18               Odpowiedz

      Lotkaaa, chodzi o swiadomosc co jest juz przemoca.
      Boli mnie glowa moze na innych nie dzialac, bo jeszcze zab nie boli. Zmuszanie do powinnosci malzenskiej jest przemoca.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 22:14:29               Odpowiedz

      Bastiaa, no po prostu ręce opadają....
      A czy ja mówię, że, ,zmuszanie do tzw powinności małżeńskich nie jest przemocą....?
      Chodzi mi o to jak można prawnie ustalić czy zgoda była czy nie jeśli ona ma/może być wyrażana słowem lub gestem. No jak...?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 22:19:29               Odpowiedz

      Lotkaaa, mi tez rece opadaja. ;_) Ty piszesz o pieknym seksie, a jest duzo kobiet ktore boja sie powiedziec NIE, bo mysla, ze nawet do tego nie maja prawa.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 22:22:53               Odpowiedz

      \\\"Chodzi mi o to jak można prawnie ustalić czy zgoda była czy nie jeśli ona ma/może być wyrażana słowem lub gestem. No jak...?\\\"

      To Ty nie wiesz, kiedy masz ochote na seks?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 22:27:46               Odpowiedz

      Bastia, chodzi mi o sytuacje kiedy dojdzie juz do oskarżenia o gwałt i mężczyzna będzie twierdził ze zgoda była , wyrazona gestem lub słowem a kobieta będzie zaprzeczać. Oczywiście jak to w takich przypadkach bywa świadków nie ma.
      Co więc daje ten przepis czy ustawa ? Komu ?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 22:33:23               Odpowiedz

      chodzi o swiadomosc kobiet, ze powinny miec prawo do powiedzenia TAK jak maja ochote na seks.
      To jest jej cialo i obmacywanie, czy penetracja bez jej zgody jest gwaltem. Czujesz roznice pomiedzy NIE, a TAK?

      PS. Naduzywanie prawa bylo, jest i bedzie.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 22:40:11               Odpowiedz

      Bastia, ale przedmiotem naszej dyskusji nie jest to czy kobieta ma prawo odmówić bo to są oczywiste oczywistości i zadna nowosc. Rozmawiamy o tym czy ten nowy (?) Szwedzki przepis odniesie jakikolwiek praktyczny skutek. Rozumiesz teraz ?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 22:47:38               Odpowiedz

      Lotkaaa, ja mieszkalam wystarczajaco dlugo w "polskim piekielku swiadomosci". Mieszkasz dalej w Polsce?

      Oczywiscie, ze model szwedzki pomoze kobietom.
      Wystarczy jednej, to juz bedzie sukces :)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 22:53:28               Odpowiedz

      Mieszkam w Niemczech Bastia ale to niczego nie zmienia w mojej argumentacji. Sutuacja kobiety w niemieckiej nie rozni sie od polskiej.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 22:51:11               Odpowiedz

      "....przedmiotem naszej dyskusji nie jest to czy kobieta ma prawo odmówić bo to są oczywiste oczywistości i zadna nowosc..."

      A teraz w Szwecji, dostanie dodatkowe prawo:)
      Nie tylko odmowy, ale tez zgody:))     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 22:59:02               Odpowiedz

      Madziula objasnij szrzej prosze czym sie rozni prawo odmowy od prawa zgody. Bo nie rozumiem.
      Oczywiście nie tłumacz czym jest odmowa a czym zgoda bo tyle to wiem.. ;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 23:01:15               Odpowiedz

      "Madziula objasnij szrzej prosze czym sie rozni prawo odmowy od prawa zgody."

      A kurka wodna, a ja myslalam ze to Ty mi wytlumaczysz, bo okreslilas to oczywista oczywistoscia;)
      A dalej uparcie nie mozesz sobie tego w praktyce wyobrazic....     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 23:07:31               Odpowiedz

      A jednak nie potrafisz.... no szkoda Madzia... :(     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 23:10:55               Odpowiedz

      Sluchaj Lotka, noooo sluchaj uwaznie:))
      Jesli dla Ciebie prawo do odmowy, jest oczywista oczywistoscia, a za razem NIE wyobrazasz sobie w praktyce prawa do zgody - TO COZ ja mam Ci jeszcze napisac?
      Nooooo, nie potrafie Ci tego wytlumaczyc.
      TOBIE wytlumaczyc, bo ogolnie jest to odwrotnosc rownania, ot nic wiecej.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 23:21:50               Odpowiedz

      Madzia, mam prawo się zgodzić i mam prawo się nie zgodzić.
      Istnieje jeszcze coś innego...?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 23:23:54               Odpowiedz

      "Madzia, mam prawo się zgodzić i mam prawo się nie zgodzić.
      Istnieje jeszcze coś innego...?"

      Lotka, nieladnie Ci odpowiem, bo pytaniem - wybacz.
      A dla Ciebie jest roznica?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 23:35:22               Odpowiedz

      No nieładnie Madzia odpowiadać pytaniem więc żebyś zrozumiała to jeszcze uproszczę .
      Jeśli mam ochotę (na cokolwiek) to wyrażam zgodę a jeśli nie to nie zgadzam się. I w jednym i w drugim przypadku korzystam z prawa jakie mi przysługuje. Natomiast jedno wyklucza drugie; jeśli się zgodziła to znaczy ze nie odmówiła. Tak? Jeśli się nie z godzilam to znaczy ,ze o dmowilam. Alternatywa tak?

      O jakie więc dodatkowe świetne prawo walczą Szwedzi..?
      Może nie rozumiem....:/     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 23:45:41               Odpowiedz

      Widze lotka, ze nie rozumiesz:)
      A ja mam mala faze, wiec masz szczescie:))

      "O jakie więc dodatkowe świetne prawo walczą Szwedzi..?
      Może nie rozumiem....:/"

      Juz tlumacze, ale wroce na moment do tego pytania:

      "Madzia, mam prawo się zgodzić i mam prawo się nie zgodzić.
      Istnieje jeszcze coś innego...?"

      ISTNIEJE!


      Matematycznie nie ma roznicy, matematycznie nie istnieje, nooo w dyskretnej.
      Ot, a =b co oznacza ze b=a
      Ale gdy w gre wchodzi "czynnik czlowek", to jest ogramna roznica.
      Dlatego tez pisalam juz ze statystyki w kwestiach spolecznych, sa gozik warte, ze tak jeszcze raz to na marginesie dodam.
      Dlatego JEST duza roznica miedzy prawem do zgody a prawem do odmowy!
      Paradoks jest taki ze Ty, Lotka, tej roznicy nie widzisz, a mimo wszystko twierdzisz ze oczywista oczywistoscia jest odmowienie, ale nie wyobrazasz sobie wdrazenie prawa do zgody - no wybacz, skoro to dla Ciebie jest to samo, to jak to tak?

      A roznica jest ogramna, bo na przyklad kobieta moze sie zwyczajnie bac odmowic itp itd pomijam juz brak swiadomosci ze powinnosci zadnych nie musi spelniac.
      Roznica zachodzi ale przede wszystkim w swiadomosci mezszczyzn!
      Moze przestanie sie niektorym panom mini spodniczka kojarzyc ze ZGODA.
      Moze obcisle spodnie na zgrabnej pupie dziewczyny, nie beda usprawiedliwieniem ze "sama tego chciala!.
      BO MUSI WYRAZIC ZGODE!!
      A zgode nie wyraza sie ubraniem, czy tez spacerem po parku itp
      Wiec, nie bedzie "dzieci lgna,,," czy tez "zdzira wluczyla sie po parku" - wiec winna! "gdyby nie pila" itp itd
      Ofiary sa tym prawem chronione, a nie szkalowane. (oczywiscie teoretycznie)

      Rozumiesz teraz Lotko psotko?;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 23:49:35               Odpowiedz

      Widze ze napisalam gozik i sie usmialam teraz, bo pewnie chcialam podswiadomie go..wno napisac, ale swiadomie chcialam byc grzeczna i uzyc guzik:))     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 23:55:17               Odpowiedz

      A nieeee. ... No Madzia, jeśli Tobie ,,zgoda" kojarzy się z obcisla spódniczka czy tam mini- to ja nie mam pytań....
      Teraz rozumiem.
      Idę spać.:)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 23:59:34               Odpowiedz

      "No Madzia, jeśli Tobie ,,zgoda" kojarzy się z obcisla spódniczka czy tam mini- to ja nie mam pytań...."

      A kojarzy mi sie tak?
      Ze znow pytaniem odpowiem.

      Czytalas moze watek, na ktory podalam linka.
      Zobacz jak argumentuja niektorzy w tym tez pani posel pawlowicz;)
      Rober tam porownywal mini spudniczki na tyleczkach dziewczyn do ZAPROSZENIA, tak jak zaprasza sie zlodzieja gdy zostawi sie torebke w aucie....     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 22:53:47               Odpowiedz

      Lotkaaa, ja jestem przykladem przemocy, ale nie pasuje do rozmowy, bo statystyka jest wazniejsza?
      Ale to ja mowie nie na temat?
      Niewygodna jestem?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 23:04:02               Odpowiedz

      Tak Bastia, przykro mi ale mówimy teraz o metodzie i jej skuteczności w zapobieganiu przemocy domowej na tle seksualnym jaką proponują Szwedzi a nie o tym jak się czuje kobieta zgwalcona lub molestowana . To jest na inny watek.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 23:09:27               Odpowiedz

      A to przepraszam, bo wedlug mnie farsa jest rozmawianie o ustawie, ktora ma bronic ofiary bez ofiar.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 23:18:27               Odpowiedz

      No to powiedz mi Bastia jak uchroni Cię taką ustawa przed mężem gwalcielem,jeśli on uzna, ze twoje słowa czy gęsty były na ,tak". Nawet jeśli wyraźnie były na ,nie". Nie ma świadków, nagrań, podpisów ani tym podobnych rzeczy. Kolejny gniot ,który kobietom i tak nie pomoże i tyle. Z czego tu się cieszyć ?

      Zgadzam się natomiast, ze świadomość kobiet powinna wzrosnąć jeśli chodzi o ich prawa, zarówno jako małżonki czy partnerki seksualnej jak i w ogóle.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 23:24:56               Odpowiedz

      Sad w Niemczech wzial na powaznie moje slowa.
      Moj byly sie przestraszyl na powaznie i az sie trzasl ze strachu. Jakis to krok do przodu co nie?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-06, 23:38:41               Odpowiedz

      Bastia, moja koleżanka tutaj w Niemczech nie mogła się uwolnić od byłego chłopaka przesladowcy. Policja nie chciała się mieszać ,,do byłych kochanków " mimo, ze ona kilkakrotnie zgłaszają się o pomoc.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 23:44:18               Odpowiedz

      dziwne, mi policja pomogla od razu.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: mimbla1   Data: 2018-01-06, 22:53:30               Odpowiedz

      "Ale dobrze by było jeśli facet będzie miał świadomość że bez twojej zgody ma cię nie tknąć "

      A dobrze by było, dobrze...bez ironii.

      "bo go oskarżysz o gwałt i będzie miał duże kłopoty, a sąd stanie po stronie ofiary a nie jego, przygłuchego."

      A tu już niedobrze, bo sąd to powinien być bezstronny oraz sprawiedliwy a nie stronniczy. Sąd programowo i w założeniu stojący po stronie oskarżającej kobiety to już kpina jest nie sąd.


      Tekst dotyczy rozwiązań prawnych. Sprawa nie kończy się na oskarżeniu. Oskarżyć to można każdego, ale w sądzie trzeba zasadność oskarżenia udowodnić. No i oskarżenie nie równa się skazaniu, o czym w ferworze dyskusji łatwo zapomnieć. Jeśli są dwie osoby (brak świadków, nagrań itp) i brak śladów wskazujących na użycie przemocy fizycznej udowodnienie gwałtu nie jest łatwe o ile w ogóle jest możliwe.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 23:01:42               Odpowiedz

      "Sąd programowo i w założeniu stojący po stronie oskarżającej kobiety to już kpina jest nie sąd."

      Naprawdę? To ja swojego czasu nie przed sadem pracy wygrałam a przed kpiną, dobrze wiedzieć. Bo sądy pracy zakładają słabość pracownika w starciu z pracodawcą. Tak jak założyć można słabość kobiety wobec molestującego mężczyzny. Co nie jest jednoznaczne z uznaniem fałszywych, bezpodstawnych oskarżeń.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 22:30:36               Odpowiedz

      " Ty piszesz o pieknym seksie, a jest duzo kobiet ktore boja sie powiedziec NIE, bo mysla, ze nawet do tego nie maja prawa."

      Szacun - bardzo ladnie to ujelas!

      I dokladnie jest to przyklad ze"sztywna" statystyka nie oddaje nic, gdy sie jej uzywa do zjawisk spolecznych.....
      Bo jest to dziedzina matematyczna, a jesli uzywa jej sie do zjawisk spolecznych, to ZAKLADA sie najpierw apriori i to jest ok, ale trzeba to ROZUMIEC.
      Same liczby nic nie daja.
      Bo, niestety nie da sie OBIEKTYWNIE dobrac "proby" i metod istotnosci wnioskowania, jak w finansach na przyklad;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-06, 22:47:38               Odpowiedz

      "Zmuszanie do powinnosci malzenskiej jest przemoca."

      Pełna zgoda.

      Słownik języka polskiego:
      powinność - świadomy obowiązek wynikający z pełnionej funkcji lub z poczucia odpowiedzialności moralnej; konieczność, obowiązek.

      A z tym Bastiaa się zgadzasz? :) Czy może jednak naprawę państwa zaczniesz od naprawy pojęć? :)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 22:50:42               Odpowiedz

      marconi, jak panstwem bedzie rzadzic partia, a nie kler, to warto i nad tym sie zastanowic.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 22:55:34               Odpowiedz

      "Czy może jednak naprawę państwa zaczniesz od naprawy pojęć?"

      Pojecia w dyskusji sie ustala:)
      Wiele definicji na pojecia.......


      "powinność - świadomy obowiązek wynikający z pełnionej funkcji lub z poczucia odpowiedzialności moralnej; konieczność, obowiązek"

      Slowo "lub", przekresla scislosc definicji, czyli trzeba USTALIC pojecie:))
     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 22:57:34               Odpowiedz

      ref Marconi
      To jest świetne co przytoczyłeś. W Polsce, krainie "tradycyjnych ról" zgoda seks jest powinnością, bo tego wymaga rola. W Szwecji, gdzie żyją jednostki a nie role, podstawą związku jest dobrowolna zgoda. Piękna ilustracja różnicy kulturowej.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-07, 11:33:49               Odpowiedz

      sams2 >>> Dwa tygodnie temu napisałaś mi: "Jednak zadajesz pytania, które są tak dalekie od mojego sposobu myślenia, ze dyskusja jest po prostu niemożliwa." - Boskie Forum?

      I w temacie mężczyzn czyli gwałcicieli. To że uzasadniają swoje czyny tym że kobieta była sama w parku, miała mini czy co tam jeszcze - robią to TYLKO dlatego żeby uniknąć kary lub żeby była mniejsza. To nie są prawdziwe powody. Prawdziwym powodem (skrótowym) jest to, że taki osobnik jest ZDEMORALIZOWANY a to jest powód żeby pójść siedzieć (resocjalizacja).

      I najważniejsze: Ale on nie chce siedzieć więc przerzuca winę na ofiarę.

      Masz swoje doświadczenia i szacunki dotyczące liczby gwałcicieli wokół Ciebie i Twoich znajomych. Z Twoich wpisów wynika że stanowią oni większość populacji w Polsce - potwierdzasz to?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 11:47:40               Odpowiedz

      "I najważniejsze: Ale on nie chce siedzieć więc przerzuca winę na ofiarę"

      Nie, nie to jest najwazniejsze!
      Ze smutkiem stwierdzam ze "najwazniejsze" jest to ze jest aprobata spoleczna, ba w sadach ofiary sa szkalowane ze "pila" "mini miala" "wluczyla sie po ciemnej ulicy" wiec winna! - DLATEGO czesto nie przyznaja sie do molestowania czy do gwaltu.

      I pozniej wychodza takie "cudowne statystyki" - ze nie ma sprawy!


      A zeby zakonczyc sprawe ze statystykami "cudownymi" - to w sprawach spolecznych, obyczajowych statystyki NIE SA DOWODEM!!
      Jesli ktos tego nie akceptuje, jest ignorantem;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-07, 12:18:25               Odpowiedz

      Madziuleczka >>> Zgodzę się z tym że "ludzie" powiedzą "po co szła sama i jest sobie winna" - ubolewam ale tak jest, na szczęście się to zmienia.

      Jakie jest tzw. orzecznictwo - tego nie wiem. Może ktoś dysponuje danymi?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: moonshine   Data: 2018-01-06, 18:39:45               Odpowiedz

      "To czy gwałtów w Polsce jest pięć tysięcy rocznie czy pięć tysięcy i pół i czy w Danii jest gorzej czy lepiej nie ma znaczenia."

      Oczywiście, że ma znaczenie, bo pozwala wnioskować, w jaki sposób różnice kulturowe między różnymi krajami przyczyniają się do skali danego zjawiska. Nb. Ty pierwsza zaczęłaś porównywać Polskę ze Szwecją i Pakistanem. Twarde dane pokazują, że katolicka i "zacofana" Polska wypada dużo lepiej od Szwecji, Danii, Francji i innych "postępowych" krajów. Jaki zatem stąd wypływa wniosek?

      Ty posługujesz się swoją teorią (a ściślej feministyczną ideologią), a nie faktami. Feministyczna ideologia mówi, że przemoc wobec kobiet wynika z patriarchalnej kultury. Najbardziej patriarchalna w Europie jest katolicka Polska, wobec czego w Polsce powinno być najwięcej przemocy wobec kobiet i tu powinna być ona najrzadziej zgłaszana na policję. Tymczasem badania kobiet w Polsce pokazały, że przemocy wobec kobiet jest w Polsce najmniej w Europie, a jeśli już się pojawia - to Polki najczęściej wśród innych Europejek zgłaszają się na policję. Fakty są sprzeczne z Twoją teorią. Jeśli fakty nie potwierdzają Twojej feministycznej teorii, to odrzucasz fakty.

      Piszesz: "Ale tak naprawdę szokuje mnie to, że są kobiety które negują korzystne dla nich rozwiązania."

      Feminizm rzekomo "broni" kobiet dokładnie tak samo jak komunizm stawał w obronie klasy robotniczej. 25 lat temu dziwiłabyś się, jak to możliwe, że są "robotnicy z wypranymi mózgami", którzy są przeciwnikami komunizmu. Gdyby Ci przedstawić statystyki zarobków i poziomu życia robotników w USA i w ZSRR, to zapewne też je odrzuciłabyś jako "niewiarygodne", bo oczywiście teoria mówi, że w krajach komunistycznych robotnikom żyje się znacznie lepiej.

      Tymczasem w "zacofanej" Polsce konserwatywny rząd PiS zaostrzył kary za gwałt i ujawnił publicznie w internecie rejestr gwałcicieli i pedofilów. Obu tych rzeczy nie zrobił dla Polek wcześniej żaden lewicowy rząd popierany przez feministki. Opozycja oczywiście potępia ujawnianie w internecie danych osobowych gwałcicieli jako "zamach na wolność jednostki". To są jednak rozwiązania, które mogą przynieść realne efekty - jeśli złapany gwałciciel nieprędko wychodzi z więzienia, to nieprędko znów kogoś zgwałci. W tym samym czasie postępowa Szwecja proponuje kobietom, które obawiają się gwałtu, noszenie opaski na ręce z napisem "nie dotykaj mnie":

      https://newsbook.pl/2016/07/02/nowa-bron-w-walce-z-gwaltami-bransoletki-z-napisem-nie-dotykaj-mnie/

      Opaski antygwałtowe na rękę oraz obowiązek wypełniania specjalnego formularza zgody na seks, także w stałym związku, ma być skuteczną ochroną przed gwałtem? To są te "korzystne dla kobiet rozwiązania"?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 19:12:12               Odpowiedz

      Moonshine,
      To miło, że nazywasz mnie "lewicową feministką", nigdy kimś takim nie byłam. Ale dobrze, skoro ci z tym lepiej to ok.

      Ja tylko zauważam, że dopóki będzie choć jeden gwałt/molestowanie statystyki można sobie wsadzić gdzieś. To co jest gwałtem/molestowaniem a co "niewinną uwagą", "oczywistością" czy "zabawą" określa kultura. Należy zmienić postrzeganie i kulturę. Tego nie zrobi "rejestr gwałcicieli" a to, że narzuci się myślenie "nie ma wyraźniej zgody, nie ma seksu". Często dla gwałcicieli (i sądu) wymówką jest "bo ona zachowaniem dała przyzwolenie", co jest bzdurą. Potrzebna jest zmiana myślenia a nie kary.

      Polska na mapie kulturowej leży - wg wyznawanych wartości- w sferze krajów islamskich, przykro mi.
      I wydaje mi się, że polki ignorują fakt przemocy, molestowania, gwałtu. Patrz: krytyka MeToo. I nie da się zaprzeczyć, że ofiary przemocy zaprzeczają tej przemocy i usprawiedliwiają sprawcę. Kultura to nieświadomość zbiorowa, nie poddaje się jej na ogół refleksji.

      Ujawnienie rejestru pedofilów i gwałcicieli tak naprawdę JEST faszystowskim nadużyciem praw jednostki oraz obnażeniem słabości systemu nadzoru. Państwo za twoje pieniądze przerzuca na ciebie obowiązek chronienia się przed gwałcicielem, skoro już go znasz. Zaostrzenie kar za gwałt? Brzmi ładnie dla prostego ludu żądnego krwi (ja do niego nie należę), ale to co jest skutecznie odstrasza to szybka wykrywalność i nieuchronność kary a nie wysokość kary w kodeksie. W Indiach za gwałt jest kara śmierci- czy to coś zmienia? Nie.

      Jeśli ci pomaga świadomość, że jest rejestr, kara i statystyka to ok. Ja jednak wiem, że to mi nie pomoże w sytuacji zagrożenia czy psychicznej przemocy. Pomogłoby kulturowo zakorzenione myślenie, że skoro nie daję wyraźnej, werbalnej zgody to nie ma seksu- w żadnej sytuacji. Ale w tym kierunku nie idziemy, niestety.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: moonshine   Data: 2018-01-06, 20:40:49               Odpowiedz

      Napisałaś: "To miło, że nazywasz mnie "lewicową feministką", nigdy kimś takim nie byłam."

      Używasz feministycznych pojęć ("patriarchat"), głosisz feministyczne teorie ("źródłem gwałtów jest patriarchalna kultura") i popierasz feministyczne rozwiązania prawne - całkowicie nieświadomie?

      Nie jesteś świadoma tego, że wszystko, co napisałaś wyżej - jest lewicową, feministyczną ideologią?

      Jeśli sama nie jesteś świadoma, gdzie tkwią źródła Twoich poglądów, to w tym kontekście szczególnym paradoksem wydaje się, że to innym kobietom w Polsce zarzucasz, iż mają "wyprane mózgi"... (nb. nawet w tym nie jesteś oryginalna, lecz powtarzasz tezy feministyczne - w feminizmie mówi się, że kobiety nie popierające feminizmu mają "fałszywą świadomość").

      Piszesz:
      "to co jest skutecznie odstrasza to szybka wykrywalność i nieuchronność kary"

      "Nieuchronność kary" to mit. Nie istnieje system oferujący 100%-wą wykrywalność przestępstw. Nie ma "nieuchronności kary". Postulujesz utopię, której nigdzie nie udało się zrealizować. Natomiast w realnym świecie na psychikę sprawców działa zarówno odsetek wykrywalności jak i surowość kary.

      Piszesz:
      "W Indiach za gwałt jest kara śmierci- czy to coś zmienia?"

      Tak, zmienia. W odróżnieniu od "opasek antygwałtowych" i "formularzy zgody na seks", kara śmierci za gwałt sprawia, że skazany gwałciciel już nigdy nikogo nie zgwałci. Można tego nie popierać, jako zbyt surowej kary, ale nie sposób zaprzeczyć, że to coś jednak realnie zmienia. W przeciwieństwie do propagandowych i nieskutecznych działań szwedzkiej policji.

      Na koniec najważniejsza, feministyczna teza Twojego wpisu:
      "Należy zmienić postrzeganie i kulturę"

      Lewicowa inżynieria społeczna zakłada, że świat można dowolnie zmieniać przepisami prawa. Gwałt rzekomo wynika z patriarchalnej kultury, więc należy zmienić kulturę, na taką, w której nie będzie już żadnych gwałtów. Dokładnie tak samo miało być w komunizmie - zmiana ustroju na komunistyczny miała zlikwidować wszelkie patologie społeczne: nie tylko kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, ale także zlikwidować prostytucję, narkomanię, itd. Tymczasem gwałt wcale nie wynika z kultury, lecz z biologii. Istnieje także w świecie zwierząt. Np. samce delfinów także niekiedy gwałcą samice, mimo że delfiny bynajmniej nie żyją w katolickiej i "zacofanej" Polsce. Gwałt może być skuteczną strategią prokreacyjną, zwłaszcza dla osobników, którzy nie mają innej możliwości powielenia swoich genów.

      Kultura może tylko ograniczać to zjawisko, ale nigdy całkowicie go nie zlikwiduje. Jak się w praktyce okazuje, patriarchalna, katolicka kultura w Polsce jest najskuteczniejsza w Europie w ograniczaniu zjawiska gwałtu, zaś lewicowa, marksistowska kultura w Szwecji i innych krajach skandynawskich radzi sobie z tym jak najgorzej. Ty natomiast postulujesz, by zamienić skuteczną, polską, katolicką kulturę na nieskuteczną, szwedzką, marksistowską kulturę w imię utopijnej idei, "by gwałtów nie było w ogóle".

      Może chociaż poczekaj z wdrażaniem swoich utopijnych idei przynajmniej do czasu, jak Szwedom uda się uzyskać wyniki lepsze od Polski?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 20:48:40               Odpowiedz

      "Lewicowa inżynieria społeczna zakłada, ...."

      A tu zobacz co zaklada prawicowa "inzyneria";)

      http://www.psychologia.net.pl/forum.php?level=272966&post=272966&sortuj=&cale=1


      Polecam ten watek, bo widac jak na dloni ze potrzebny jest taki wymog jaki wprowadza Szwecja!     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 21:14:56               Odpowiedz

      Moonshine,
      Piszesz tak, jakby "lewicowy feminizm" był czymś złym a nie jest. No i sorry, ale patriarchat nie jest pojęciem feministycznym a antropologicznym. :). Ale nieważne.

      To co napisałaś, jest doskonałą ilustracją owej mapy kulturowej, gdzie polacy plasują się w obszarze wartości tradycyjnych (przeciwstawionych racjonalizmowi) i wartości nastawionych na przetrwanie (przeciwstawionych ekspresji jednostki). Piszesz, że Polska lepiej radzi sobie z problemem gwałtu i molestowania, ale ja myślę że to fałszywe. Tj molestowania nie nazywa się tutaj molestowaniem, przemoc to "niesienie krzyża", pojęcie gwałtu w małżeństwie nie istnieje istnieje za to "święty węzeł", publicznie zadaje się pytania "czy ktoś nie wykorzystał pijanej kobiety?", ukrywa się pod dywanem (w imię wartości tradycyjnych) pedofilię księży.

      Po prostu twoje statystyki (sporządzone zresztą przez racjonalną Europę Zachodnią) mają się nijak do świadectw zgwałconych czy molestowanych kobiet, do opowieści kobiet tkwiących w przemocowych związkach czy powszechnego seksizmu nazwanego "tradycyjnymi wartościami" czy "tradycyjnymi rolami". Ja osobiście nie znam żadnej kobiety, która nie byłaby molestowana lub zgwałcona. Nie znam żadnej, która na seksistowską zaczepkę biegłaby na policję. Ciekawe, jak to pogodzić z twoimi statystykami. To co odbieram to moje własne otoczenie, statystyki są mi obojętne.

      Oczywiście człowiek z wewnątrz kultury będzie swój system uważał za doskonały i oczywisty- bo tylko taki zna. Oczywiście, że gwałty są biologiczne tak jak biologiczna jest agresja (w takim razie czy zabijanie gwałcicieli jest skuteczne?). Oczywiście, że zabicie wszystkich głupców zmniejszy poziom społecznej głupoty :).

      Ojojoj, "inżynieria społeczna" i to wprowadzona przez sams :). Strach się bać. Nie da się ukryć jednak, że zmieniają się i "tradycyjne wartości". Kultura płynie wolno i wolno się zmienia, ale zmienia nieuchronnie. Kiedyś w Szwecji obcinano łapy za kradzież, dziś już się tego nie robi. Kiedyś nie akceptowano ponownego zamążpójścia wdów a sodomia oznaczała bierny stosunek homoseksualny, bo aktywny stosunek z chłopcem już żadną sodomią nie był a jurnością. Kiedyś mężatki nie ukazywały się publicznie bez chusty na głowie, by nie "kusić". Kiedyś... - dużo tego.

      Ja po prostu piszę, że kulturowo zakorzenione założenie, że kobieta nie chce jest lepsze niż założenie, że kobieta chce.I to da się zakorzenić jak to, że masturbacja nie oznacza zagrożenia życia.

      Ja osobiście wolałabym mieszkać w Szwecji a nie w Pakistanie. Pakistańczycy emigrują do Szwecji a nie odwrotnie. Dlaczego?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: moonshine   Data: 2018-01-06, 21:43:03               Odpowiedz

      Piszesz:
      "Piszesz tak, jakby "lewicowy feminizm" był czymś złym a nie jest."

      Feminizm jest kolejną, lewicową utopią, jak wcześniej komunizm, czy teraz ideologia gender. Tak, jest czymś złym. Wszystkie dotychczasowe próby budowy utopijnego "raju na ziemi" skończyły się tragicznie.

      Piszesz:
      "Piszesz, że Polska lepiej radzi sobie z problemem gwałtu i molestowania, ale ja myślę że to fałszywe. Tj molestowania nie nazywa się tutaj molestowaniem, przemoc to "niesienie krzyża", pojęcie gwałtu w małżeństwie nie istnieje istnieje..."

      W badaniach Agencji Praw Podstawowych UE "we wszystkich państwach badano wspomnianą problematykę w oparciu o tę samą metodologię" - co oznacza, że przemoc i gwałt definiowano tak samo.

      Piszesz:
      "Po prostu twoje statystyki (sporządzone zresztą przez racjonalną Europę Zachodnią) mają się nijak do świadectw zgwałconych czy molestowanych kobiet"

      To nie są "moje statystyki" lecz oficjalne statystyki UE, których nijak nie można podejrzewać o stronniczość czy przychylność na rzecz krwawego, kaczystowskiego reżimu.

      Piszesz:
      "Ja osobiście nie znam żadnej kobiety, która nie byłaby molestowana lub zgwałcona. Nie znam żadnej, która na seksistowską zaczepkę biegłaby na policję. Ciekawe, jak to pogodzić z twoimi statystykami."

      Statystki z badań przeprowadzonych na dużej próbie (42 tys. kobiet w całej Europie) w spoóśb poprawny metodologicznie są dowodem naukowym, w przeciwieństwie do Twoich opinii czy doświadczeń, które żadnym dowodem nie są. To, co teraz przedstawiasz, to wyśmiewany w poważnej nauce tzw. "dowód anegdotyczny":

      "Stoimy z wymyślonymi przyjaciółmi pod daszkiem przed biblioteką. Wyszliśmy z budynku na moment, by przewietrzyć głowy i powdychać co nieco świeżego smogu, bo ileż można dusić się w tych oczyszczonych, klimatyzowanych salach. Rozmawiamy, śmiejemy się, świeżo zgniłe liście wplątują się w nasze włosy, a krople brudnego deszczu osiadają na okularach. Sielanka. Wtem jeden z przyjaciół wyciąga z kieszeni paczkę papierosów i zaczyna częstować pozostałych.

      - To ja już wracam do środka - rzekłam, albowiem nie palę. - Karmcie swojego raka, a ja będę na górze.
      - Hehe. Jakiego raka? - zapytał inicjator palenia.
      - No, raka płuc. Taki żart. Hehe? - odrzekłam niepewnie.
      - Weź nie gadaj. Palenie nie powoduje żadnego raka. Mój dziadek palił całe życie i umarł, bo spadł z roweru, a nie bo miał raka. Hehe. Jaranko. Brednie z tym rakiem. Hehe.

      Ach, no tak. O ja głupia, przecież palenie nie powoduje raka i właśnie mi to udowodniłeś.

      Hehe.

      Wszyscy ich znamy. Ludzi, którzy mają statystykę i naukę w czterech literach, ponieważ każdy naukowo potwierdzony fakt potrafią zbić dopasowaną do sytuacji anegdotką. Powiesz im, że homeopatia nie działa, a oni na to, że ciocia Krysia zawsze łyka cukrowe pigułki i czuje się po nich świetnie. Powiesz im, że bezpieczeństwo na drodze i trzeba zapinać pasy, a oni na to, że przecież wujek Stefan w siedemdziesiątym trzecim przeżył wypadek właśnie dlatego, że nie miał zapiętych pasów, bo wypadł przez przednią szybę na trawę, podczas gdy auto stanęło w płomieniach. Zapytasz, czy szczepią dzieci, bo śmiertelne choroby i groźne infekcje, a oni na to, że dziecko koleżanki ma autyzm, bo było szczepione, więc weź nie gadaj głupot z tymi chorobami, bo prawdziwa choroba to autyzm, a nie jakieś tam polio. Choć wszyscy intuicyjnie czujemy, że wartość takich opowiastek jest raczej żadna, to jednak czasami trudno jest wskazać dokładnie, co nie tak jest z takim sposobem myślenia i dowodem opartym na anegdocie. I dlatego przygotowałam dla nas dzisiaj małą ściągawkę. Chodźcie, powytykamy innym błędy!"

      Więcej o tym, czym jest "dowód andegodyczny" i dlaczego jest bez wartości naukowej znajdziesz tutaj:
      http://kasiagandor.com/2017/02/dowod-anegdotyczny-ile-jest-wart-i-dlaczego-niemal-nic/     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 22:05:06               Odpowiedz

      moonshine, przezyj sama ta traume jaka jest niewatpliwie gwalt. Bedziesz sama biegala po ulicach i prosila o glos.
      Myslisz, ze zgwalcone kobiety interesuje statystyka?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: moonshine   Data: 2018-01-06, 22:24:37               Odpowiedz

      Bastia, napisałaś:

      "Myslisz, ze zgwalcone kobiety interesuje statystyka?"

      Dyskutujemy z Sams2 o kulturze i o rozwiązaniach prawnych pozwalających ograniczyć zjawisko gwałtu. Żeby znaleźć racjonalne rozwiązanie tego problemu konieczna jest m.in. statystyka. Statystyka pozwala bowiem porównać skuteczność różnych kultur w tym zakresie.

      Twoje pytanie jest kompletnie obok tego tematu. Być może powinnaś założyć osobny wątek pt. "Co interesuje zgwałcone kobiety?" i o tym w tymże wątku podyskutować, jeśli czujesz taką potrzebę...?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-06, 22:26:45               Odpowiedz

      moonshine, a jak i tak uwazam, ze nie powinno sie wierzyc statystyce, ktorej sie samemu nie sfalszowalo. ;-)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-06, 22:08:20               Odpowiedz

      "Statystki z badań przeprowadzonych na dużej próbie (42 tys. kobiet w całej Europie) w spoóśb poprawny metodologicznie są dowodem naukowym"

      Tak na szbkiego.
      42 tysiace nie jest duzo - to raz.
      Dwa - nie sama statystyka jest dowodem, a jej istotnosc, interpretacja itp itd.
      I tu "zywy" przyklad podam, ze jezeli kobieta nie jest swiadoma ze moz nie mial prawa uprawiac seksu z nia bez jej wyraznej zgody, to jak bedzie pytana czy byla kiedys ofiara przemocy seksualnej, odpowie ze NIE.
      I tu sa marginesy, bledy itp itd STATYSTYCZNE, dlatego statystyke bez jej istoty, bez RZETELNEJ interpretacji (zmienne, rozniczkowe...) SA guzik warte.
      Tyle co anegdota, nooo albo mniej.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-06, 22:28:53               Odpowiedz

      Moonshine,
      Zlituj się, obnażasz teraz swoją głupotę. Wiesz czemu od kultury eksperckiej naukowej, odchodzi się w stronę kultury wernakularnej? Ano właśnie dlatego, że naukowość jak ją tu bezmyślnie przedstawiasz nijak się ma do jednostkowego doświadczenia. Mnie naprawdę, gdy byłam i pewnie będę molestowana, nie pomogą statystyki ani prawicowa propaganda, ale moje własne tak lub nie uznane przez drugą stronę. I umiejętność obrony przed fizyczną przemocą. To uznanie odmowy/przyzwolenia się statystykami nie zmieni, statystyki nie zmieniają kultury. Nie obronisz się też przed gwałtem waląc papierzyskami z tabelkami gwałciciela w głowę. Ale dobrze by było jeśli facet będzie miał świadomość że bez twojej zgody ma cię nie tknąć bo go oskarżysz o gwałt i będzie miał duże kłopoty, a sąd stanie po stronie ofiary a nie jego, przygłuchego.

      Ja wolę siłę i szacunek do mojej jednostkowej woli a nie statystyki, ale ty sobie wybierz co chcesz. Ma mnie chronić to, że jestem podmiotem/jednostką i wyrażam wolę a nie to że jestem kobietą wśród "wartości tradycyjnych".

      Piszesz tak jakby problem gwałtu/molestowania w Polsce nie istniał co jest oczywistą nieprawdą. To takie samo gadanie, że w POlsce nie istnieje problem przemocy domowej, bo tu się wszyscy kochają i wyznają "tradycyjne wartości"- więc skąd, jaka przemoc, choć przecież przemocą są już same "tradycyjne wartości". Żyjemy w seksistowskim kraju, nieświadomie oddychamy patriarchatem ale żeby to pojąć trzeba trochę wrażliwości. Korelacja: niska liczba deklaracji gwałtów- wartości tradycyjne być może istnieje (bo np dla zachowania tych wartości gwałt się wypiera), ale nie musi to być związek przyczynowo- skutkowy tj owe wartości nie chronią przed samym gwałtem a chronią przed publicznym gadaniem o gwałcie, negują gwałt. Tak samo jak deklaracja respondenta nie jest żadnym faktem, żadną sensowną daną.

      A co do inżynierii. Zapominasz łaskawie o szeregu reżimów prawicowych. Mapa kulturowa pokazuje jasno: kraje zasobne i atrakcyjne wyznają wartości indywidualnej ekspresji i racjonalizmu a nie "wartości tradycyjnych" i przetrwania. I nie odpowiadasz na pytanie: wolisz Pakistan czy Szwecję? No i dlaczego Szwedki masowo nie uciekają z tego szwedzkiego piekła do rajskiej Polski, która tak super skutecznie radzi sobie z problemem gwałtu?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: moonshine   Data: 2018-01-06, 23:59:40               Odpowiedz

      Sams2, postaraj się mnie nie obrażać, mimo, że brakuje Ci rzeczowych argumentów.

      Piszesz:
      "naukowość jak ją tu bezmyślnie przedstawiasz nijak się ma do jednostkowego doświadczenia. Mnie naprawdę, gdy byłam i pewnie będę molestowana, nie pomogą statystyki ani prawicowa propaganda..."

      Jeśli szukasz pomocy z powodu gwałtu lub molestowania, to właściwym adresem jest gabinet psychoterapii, a nie zabieranie się za reformowanie polskiej kultury. Współczuję Ci, ale Twoje jednostkowe doświadczenie to niestety nie jest wystarczający powód, by tylko na tej podstawie wprowadzać nowe przepisy prawne czy całkowicie zmieniać dotychczasową kulturę w Polsce. Analogicznie, czy Szwedka molestowana w Szwecji przez Szweda powinna zażądać zaprowadzenia w Szwecji polskiej, patriarchalnej kultury tylko dlatego, że wydaje się jej, że wówczas uniknęłaby molestowania? (Hipotetyczna Szwedka miałaby przynajmniej statystyki po swojej stronie, Ty nie masz nawet tego).

      Piszesz:
      "Tak samo jak deklaracja respondenta nie jest żadnym faktem, żadną sensowną daną."

      Deklaracje 42 tys. kobiet są poważnymi danymi, które zasługują na zastanowienie. Natomiast Twoje opinie wygłaszane na podstawie Twoich jednostkowych doświadczeń (z całym szacunkiem dla Twojej osoby), takim poważnym, naukowym argumentem na rzecz zmiany prawa czy dominującej kultury niestety nie są. Przykro mi.

      Żeby zmieniać prawo czy dominującą kulturę w danym kraju wypadałoby najpierw wykazać, że proponowana zmiana rzeczywiście daje szansę przybliżenia się do zakładanych celów. Ty nic takiego nie wykazałaś. Pobożne życzenia w rodzaju "chcę, żeby było lepiej niż jest teraz" to za mało.

      Piszesz:
      "No i dlaczego Szwedki masowo nie uciekają z tego szwedzkiego piekła do rajskiej Polski, która tak super skutecznie radzi sobie z problemem gwałtu?"

      Odpowiem pytaniem na pytanie. A dlaczego Ty nie uciekłaś jeszcze do rajskiej Szwecji przed powszechnymi gwałtami w patriarchalnej Polsce?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-07, 00:50:32               Odpowiedz

      Moonlight
      Ja nie szukam pomocy. Po prostu tworzę sobie świat na podstawie własnego doświadczenia, jak każdy normalny człowiek, z daleka od statystyk. Jesli ty wolisz wypierać, że istnieje problem molestowania, przemocy, "wartości tradycyjnych", które już same w sobie są przemocowym narzuceniem ról ("powinność małżeńska" jak tu ładnie wyszło) to mnie to rybka. Masz swój świat i czujesz się w nim fajnie, bo jest "swojski". Tak wiem, MeToo to wymyślona akcja celebrytów, my na polskiej wsi molestowania nie mamy.

      Jasne jest i oczywiste, że "realna przemoc" nie może być ujęta w statystyki. Żadne badanie nie ujmie "realnej przemocy". No i te 42 tys/28 krajów (150O kobiet na kraj )na tle 38 milionowego narodu to daje porażającą trafność. Te 1500 kobiet nazwą gwałt w małżeństwie spełnianiem powinności i po statystykach :).

      Nie wiem co wy prawacy i faszyści macie z tą Szwecją, jakiś kompleks chyba. Do jakichkolwiek pragmatycznych rozwiązań skandynawskich histerycznej Polsce daleko, więc nie masz się co bać, że będziesz musiała wyrażać zgodę na seks na piśmie i że facet nie zrozumie twojej zgody. Szwedzi- jak już lubisz statystyki- przodują we "wskaźnikach szczęścia", stabilności i bogactwa. Jak to może być skoro tam policja wobec masowych gwałtów bezradna?

      Już 30% zgwałconych polek doczekało się interwencji wspaniałej polskiej policji, pełen sukces i możemy osiąść na laurach. Może powinnaś pracować ze zgwałconymi kobietami: wyciągniesz statystyki i powiesz im, że statystycznie nic się nie stało. Na razie dzięki bezmyślnym statystykom i propagandzie idziemy w stronę totalitarnego zaprzeczenia wolności jednostki (rejestr gwałcicieli, kary, powinności). Ale jednak kultura się zmienia, i moje gadanie tego nie zmieni w żaden sposób. Mentalność kobiet się zmienia w kierunku poczucia własnej wartości i tak trzymać! :)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: weronika502   Data: 2018-01-07, 05:49:34               Odpowiedz

      Abstrahując od tej fascynującej dyskusji co jest ważniejsze czy statystyka czy jednostka, z mojego doświadczenia wynika, że jest wśród kobiet przekazywana z pokolenia na pokolenie jakaś wewnętrzna agresja, ale taka bierna, stłumiona, w stosunku do rodzaju męskiego. W moim otoczeniu widać to w podskórnym przekonaniu o "durnych chłopach", którzy to myślą "tylko jednym". I to przekonanie nie pochodzi od wojujących feministek tylko od przykładnych żon i matek. Nieoficjalnie oczywiście, bo oficjalnie "Polska rodziną stoi", ale gdzieś obok tego głównego nurtu jest cała masa wścieklizny, potrzeba kastracji tego durnego chłopa. Może dlatego Polki nie umieją dobrze wychowywać synów. Zawsze mnie zastanawiało skąd ta wściekłość, której także jestem gdzieś tam w środku spadkobierczynią.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: feelka   Data: 2018-01-07, 09:14:03               Odpowiedz

      Weronika, też czuję tą bierna agresję w sobie, a nawet męża nie mam, może dlatego nie mam :)
      I uważam to za prawdziwie kulturowe dziedzictwo minionych wieków ( przemocy i wygody męskiej ) w skali świata. W Szwecji odreagowana - może i głupio, ale odreagowana agresja puszcza, puści wreszcie, ale u nas, no dobra - może tylko u mnie - rośnie gdy słyszę panów u władzy i ich pyszne opinie-wyroki.
      A różnicy między "nie" a "tak" też nie łapałam dopóki Magda nie wyjasnilas :(     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: feelka   Data: 2018-01-07, 09:40:24               Odpowiedz

      A rejestr pedofilów to średniowiecze; naprawdę trzeba myśliciela wielkiego by wymyśleć , że pod hasłem 'pilnujcie dzieci, brońcie się ludzie' jest tak naprawdę 'wyeliminujcie ich, bo my prawnie formalnie nie mozemy', weźcie więc sprawy w swoje ręce?... władza sądownicza i katowska w ręce mas. Zresztą Moon zauwazylas że zaostrzenie kary na śmiertelną zmniejszy ilość gwałcicieli; minister Jaki też chce kary śmierci i TORTUR. No średniowiecze, a w nim agresja kobiet tylko bierna ;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: feelka   Data: 2018-01-07, 10:06:33               Odpowiedz

      Dla ścisłości: władza zawsze coś tam wymyślała a naród miał to przeżyć. Ale tu za władzą stoi biblia i to mnie męczy. Sprzeczność. 'chwasty mają rosnąć do żniwa'. Nie żeby tak znów oszczędzać chwasty..., ale wyrywanie ich narusza zdrową pszenicę... Nie bronię pedofilów (choć po biblijnemu każdy człowiek może się kiedyś nawrócić), ja bronię pszenicy, zdrowej tkanki społecznej, którą tak łatwo zwyrodnić, wodząc na pokuszenie samosądów.     • Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania weronika502.
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: fatum   Data: 2018-01-07, 09:46:36               Odpowiedz

      "Zawsze mnie zastanawiało skąd ta wściekłość,której także jestem gdzieś tam w środku spadkobierczynią".To dobre pytanie.Odpowiedź na nie może wiele wnieść do mentalności nawet maluczkich.Ale polityka na to pytanie nie odpowie,bo to ona się przyczynia do takich pytań (krzyk rozpaczy uciśnionych cokolwiek to znaczy).Psychologia uczy o potrzebach i ich zaspakajaniu,polityka ściemnia,że potrzeby zaspakaja wszystkich,a nie wybranych (w tym siebie,nagrody....)).Wściekłość moim zdaniem często jest uzasadniona i weroniko dzięki,że zadałaś to pytanie.Czytelnik coś jednak wyniesie z Twojej wypowiedzi i może nawet przekaże dalej.Ktoś doktorat napisze o tym.Same plusy.Dzięki.Pozdrawiam.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-07, 10:02:09               Odpowiedz

      Weronika
      Tak, istnieje coś takiego, ale nie tylko wśród Polek. Tolle nazywał to "kobiecym ciałem bolesnym", bólem na poziomie nieświadomym. Co jest źródłem? Moim zdaniem narastający pokoleniami bunt jednostki przeciwko urzeczowieniu, wtłoczeniu w ramy, nierówności, hipokryzji. Rola kobiety to dom, poród, dom poród, tak kilka- kilkanaście razy i śmierć. To wszystko- cała zewnętrzność, sukces, czynne uczestnictwo w kulturze, nauce, sztuce, polityce, wolnym seksie pozostawało obok kobiety. Rola matki, żony - to było wszystko i to nie tak dawno. I to było wygodne dla systemu wychowania i dla mężczyzn, więc działało. Bunt narastał na poziomie nieświadomym. No i w Polsce mamy jeszcze nurt patriotyczny Matki POlki... Może rewolucja seksualna i palenie staników nie było mądre, ale było konieczne, wybuchło jako odreagowanie nieświadomego, bo to co dziś uważamy za oczywistość jeszcze w latach 70' oczywiste nie było.

      Ja nie utożsamiam się z poglądami pani Środy ani Szczuki, jak mi tutaj imputowano, ale patriarchat jest i nim oddychamy. Polska została poddana akulturacji- szybkim zmianom kulturowym. Z zaścianka poszliśmy o kroczek w stronę uznania wolności jednostki i pragmatyzmu. Do Szwecji nam daleko- bo tam istnieje coś takiego jak zaufanie społeczne, zaufanie do państwa, uznanie jednostki poza jej rolami społecznymi- to dla nas nie do pomyślenia. Ten ruch w stronę wolności w Polsce wystraszył i stąd teraz odbicie, kontra: propaganda "tradycyjnych ról i wartości". Ale zmiany mentalności zostały poczynione i zmian kulturowych nie da się cofnąć.

      Oczywiście istnieje pewien związek między gwałtem, odczuciem gwałtu a "tradycyjnymi wartościami", jak w Pakistanie. Zgwałcenie kobiety będącej matką, częścią rodu to narażenie się na zemstę tego rodu. W Polsce występuje też podobne myślenie. Jak kobieta jest grzeczna i zostanie zgwałcona to
      "zaostrza się kary"- bo to jest ryk urażonych w swoim męskim ego tradycjonalistów. Ale jak kobieta jest "niegrzeczna", bezczelnie wyjdzie sama pobiegać albo pójdzie na drinka to "sama chciała". Gdyby problem gwałtu dotyczył w takim nasileniu mężczyzn jak kobiet, to już byłby ryk oburzenia na taką niesprawiedliwość.

      Jest ogromna różnica w pierwotnym założeniu, jak napisała Madzia: założenie, że kobieta zawsze chce, ale nie mówi a jej "nie" jest częścią gry wstępnej, takim krygowaniem, i to trzeba złamać (to mamy w naszej kulturze) a założenie, że kobieta nie chce do momentu gdy wyrazi jasno, werbalnie zgodę na seks. To są dwa światy. Ja nie wiem jak to będzie działać w Szwecji, ale odczytuję ten ruch jako poszanowanie mnie jako jednostki niezależnej wyrażającej wolę a nie jak część męskich domysłów. W polskim patriarchacie kobieta funkcjonuje jako męski domysł, męskie wyobrażenie o kobiecie.

      Niestety, w naszym kraju są ciągle faceci, którzy najchętniej widzieliby kobietę w kuchni. Skądinąd sympatyczni i rozsądni. Koszmar. Nie jestem przeciwniczką kuchni ale kurczę- chodzi o wolny wybór i uznanie tego wyboru. Do tego nam już bliżej.

      A statystyki. Statystycznie pies i człowiek mają po trzy nogi :). Próba 1500 kobiet to bardzo mało,żeby coś sensownie wnioskować. Ja bardziej wierzę opowieściom znanych mi kobiet z których KAŻDA ma za sobą jakiś epizod seksistowskiej napaści, molestowania czy gwałtu za sobą. Ale koniecznie trzeba te statystyki czytać zmolestowanym kobietom, od razu im sie polepszy. Cytowanie statystyk to durnota. Taka głupota psychologów-powiedzieć komuś w depresji, że 5% populacji ma też depresję i liczyć, że ta prosta informacja depresanta uzdrowi.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-07, 10:16:47               Odpowiedz

      I jeszcze jedno dodam wyraźniej.

      Że problem gwałtu to problem męskiej psychiki i wyobrażeń. To co może uchronić przed gwałtem to nie widmo kary ale to że mężczyzna sam ze swojej decyzji przestanie napastować. Nie jest prawdą, że jak "się podnieci to już koniec"- stosunek może przerwać w każdej chwili.

      Faktem jest też, że facet jest fizycznie silniejszy i nie zawsze da się odeprzeć atak, nie mówiąc już o społecznej "podległej" roli kobiety i jej niepewności co do odczytania ataku (kobiety wypierają, że ktoś naruszył ich granice). Siła i niepewność- to mieszanka wybuchowa.

      Potrzebna jest jego myśl, że tego się nie robi (jak będzie wyglądał wobec innych facetów, straci twarz) i że kobieta tego nie chce (faceci gwałcąc wyobrażają sobie często, że sama chciała i że robią jej dobrze, nie dopuszczają myśli o krzywdzie). To jest ta mentalność do zmiany- przekonanie że "nie" to gra wstępna, że sygnały niewerbalne lub sytuacyjne to "zachęta", że wymuszony seks jest dla kobiety fajny, jakoś ją wywyższa, ubogaca (on jej coś fajnego daje). W męskich głowach potrzebna jest jasna definicja gwałtu- tak jak w szwedzkiej propozycji: wszystko co jest bez jasnej zgody jest gwałtem.
      Gwałt to tak naprawdę problem męskiego myślenia, nie kobiecego. Tego karami, rejestrami ani statystykami się nie zmieni już prędzej zrobią to Szwedzi.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: moonshine   Data: 2018-01-07, 11:44:11               Odpowiedz

      Kilka z Was napisało, że jawny rejestr pedofilów i gwałcicieli, wprowadzony ostatnio przez Ziobrę w Polsce, to średniowiecze" i "faszyzm". W takim razie w Szwecji panuje jeszcze większa niż średniowieczna ciemnota i dużo większy faszyzm niż w Polsce. Tam jawne są nie tylko nazwiska przestępców seksualnych, ale wszystkich przestępców, a nawet zeznania podatkowe wszystkich obywateli. Jak pisze "Gazeta Wyborcza":

      "Jawność po szwedzku - kartoteka kryminalna sąsiadów dostępna za niewielką opłatą. Urzędy sprzedają dane

      Sztokholm

      Kontrowersyjny portal umożliwia Szwedom wyszukiwanie byłych przestępców. Można sprawdzić sąsiada, znajomego, pracownika...

      Skandynawowie mają bzika na punkcie jawności. Do tego stopnia, że urzędy podatkowe ujawniają nawet zarobki obywateli. W Szwecji można także iść do sądu i za małą opłatą dostać kartotekę kryminalną dowolnej osoby (dla porównania, w Polsce dane z Krajowego Rejestru Karnego udostępnia się w określonych przypadkach, np. policji, urzędom, pracodawcom, o ile istnieje wymóg niekaralności pracownika).

      Kto szpera w aktach?

      W 2013 r. było niemal ćwierć miliona takich wniosków - pięć razy więcej niż dekadę temu. W aktach szperają najczęściej pracodawcy przed zatrudnieniem nowej osoby. Ale niektórzy robią to z ciekawości.

      26-letni maniak internetu Jonas Häger pomyślał, że można na tym zrobić interes. Zainwestował więc 900 tys. koron (ok. 425 tys. zł) i kupił dane przestępców z całej Szwecji. A następnie stworzył portal Lexbase.se, w którym można wyszukiwać ich po nazwisku. Inna opcja umożliwia sprawdzenie danej dzielnicy lub ulicy. Każdy skazany to czerwona kropka na ekranie. Za niewielką sumę można nawet ściągnąć szczegóły wyroku."

      http://wyborcza.pl/1,76842,15476917,Jawnosc_po_szwedzku___kartoteka_kryminalna_sasiadow.html

      Czy potępiacie teraz szwedzki "faszyzm i średniowiecze"?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: fatum   Data: 2018-01-07, 12:16:27               Odpowiedz

      Nie potępiam.Ja się po prostu boję.Wiedzieć wszystko o wszystkich to dla mnie jest przerażająca chwila.Jutro kłania mi się sympatyczny sąsiad,a ja nagle dowiaduję się,że......(dowolne dane można wpisać)!Na tym etapie mojej świadomości nie chcę tego wiedzieć.Po prostu.Tyle.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: fatum   Data: 2018-01-07, 12:19:32               Odpowiedz

      P.S. stop! sygnalistom!!!!!!!-:).     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: feelka   Data: 2018-01-07, 12:23:15               Odpowiedz

      Nie wiedziałam, Moonshine, nie zajmowałam się porownywaniem, wiem tylko co czytam na polskich forach pod niektórymi tekstami, widze naszą "gotowość społeczną", czyli niegotowosć. Nie wiem jak tam gotowość szwedzka , czyli reakcja po ujawnieniu. Czy tu czy tam - nie jestem za.
      Ale powiem Ci - widzę różnicę, między "wszystko jawne", gdzie uwaga jest rozproszona na całą marność kondycji ludzkiej :), a - całe światło lasera na jedną (przez kogoś wybraną) grupę. Może jestem dziwna, ale wolałabym jawność wszystkich wykroczeń, zwłaszcza finansowych, bo to przynajmniej nie podlega posadzeniu o chorobę :)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: moonshine   Data: 2018-01-07, 12:32:34               Odpowiedz

      Feelka,
      nie zaskoczyła mnie niestety Twoja odpowiedź. Jawność rejestru gwałcicieli w Polsce to "faszyzm" i "średniowiecze", ale jeszcze większa jawność wszystkich przestępstw i dochodów w Szwecji jest już jak najbardziej OK, bo Szwedzi są na to rzekomo "gotowi". "Gotowość" Szwedów do takiej jawności oceniła Feelka, bynajmniej nie na podstawie jakiś tam badań naukowych czy statystyk, ale... na podstawie obserwacji polskich forów internetowych.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: feelka   Data: 2018-01-07, 13:10:30               Odpowiedz

      Nie czytaj tendencyjnie, napisałam że "nie wiem jak tam gotowość szwedzka", oraz że "jestem przeciw i tu i tam".

      Ale jeśli już, to tak, powszechna jawność, bo jak jeden z drugim poczyta że w rodzinie i wśród kolegów ma byłych skazanych, to nie rzuci pierwszy kamieniem, a może zastanowi się "nad kondycją ludzką" (tak napisałam, prawda?); kondycją ludzką w tym również swoją. Bo jak na razie to widzę tylko pychę: to on ten zły, to nie ja.
      Nawet więzień morderca uważa się za lepszego- może "w prawie " gwałcić pedofila, a społeczeństwo mu kibicuje.., ech

      Jak się wybiera jedną grupę za chłopca do bicia - to chyba blisko jest faszyzm? To bijmy we wszystkie grupy.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-07, 12:59:24               Odpowiedz

      Taka jawność została w Szwecji wypracowana przez wieki. I nie rzuca się kamieniem w jedną grupę (z której wymazano księży zgodnie z "wartościami" choć są tak samo niebezpieczni jak laikat), ale jest powszechna. To sa dwie różne rzeczy: zaakceptowana powszechna jawność a robienie z jednej grupy kozła ofiarnego przy niejawności innych.
      Ale jednocześnie ci sami Szwedzi deklarują że są z tym szczęśliwi więc problemu niet. I to Pakistańczycy przejeżdżają do nich a nie odwrotnie, więc coś jest na rzeczy. To jest częścią ich systemu poszanowania jednostki, zachowania twarzy wobec innych.

      Moon, ja myślę, że nie ma sensu dyskutować dalej. Moje stanowisko to szacunek dla jednostki a nie dla statystyki ani "wartości tradycyjnych". Te wartości chronią tylko tych którzy żyją wg wskazań (grzeczne kobiety) a nie wszystkich (patrz co działo się po gwałcie w lesie kabackim). Obrzucanie się statystykami sensu wielkiego nie ma dla mnie. Dla mnie ma sens co ja mogę zrobić w sytuacji zagrożenia napaścią seksualną- a w tej sytuacji z pewnością statystyki będę mieć gdzieś. Ja wolę Szwecję, ty wolisz Pakistan, kwestia estetyki. I ok.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: moonshine   Data: 2018-01-07, 13:19:32               Odpowiedz

      Więcej o odwiecznym, szwedzkim faszyzmie (m.in. szwdezkim programie przymusowej sterylizacji Cyganów w latach 50-tych) pisze Katarzyna Tubylewicz:


      "Dziennik "Dagens Nyheter" ujawnił, że szwedzka policja korzysta ze stworzonego na bazie przynależności etnicznej rejestru Romów. Szwecja jest w szoku.

      Rok 2013 obfituje w Szwecji w niepokojące wydarzenia, takie jak zamieszki na imigranckich przedmieściach Sztokholmu czy kontrowersyjny program "Reva", w ramach którego poszukujący nielegalnych imigrantów policjanci legitymowali w metrze ludzi o ciemnym kolorze skóry. Jednak naprawdę nikt nie spodziewał się tego, co 23 września ujawnił dziennik "Dagens Nyheter". "Jesteśmy świadkami narodowej katastrofy" - skonstatowała pisarka i publicystka Lawen Mohtadi.

      23 września Szwedzi przeczytali, że policjanci w Skåne korzystają ze stworzonego na bazie przynależności etnicznej rejestru Romów, w którym znalazło się 4029 osób. Jedną czwartą stanowią dzieci - jest na przykład pięćdziesiąt dwoje maluchów w wieku dwóch lat. Wylądowały w policyjnym rejestrze wyłącznie ze względu na swoje pochodzenie. Czy dlatego, że ktoś uznał, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą przestępcami?

      Czy można w tym momencie nie wspomnieć o wstydliwej historii szwedzkich programów eugenicznych i o tym, że naukowcy działającego w Uppsali w latach 1922-1956 Instytutu Biologii Rasowej byli przekonani, że "Cyganie mają wrodzoną skłonność do kryminalności"?

      - Tak robił z nami Hitler - skomentował działania policji znajdujący się w spisie Szwed romskiego pochodzenia.

      Policyjna lista pokazuje rodzinne powiązania, płeć oraz wiek znajdujących się na niej osób, a różnice są dla ułatwienia oznaczane kolorami. Właśnie ten szczegół wstrząsnął cenionym w Szwecji rumuńskim pisarzem Mircea Cărtărescu, który uznał użycie oznaczeń barwnych za inspirację rodem z nazistowskich obozów zagłady. "Znam i kocham Szwecję jako jedną z najbardziej zaawansowanych demokracji świata (...) z tego powodu jest mi trudno pojąć, dlaczego szwedzka policja zastosowała względem członków społeczeństwa należących do mniejszości romskiej środki, które można nazwać faszystowskimi" - napisał w szwedzkim dzienniku.

      Zaskoczeni publikacją w "Dagens Nyheter" szefowie policji zapewniali, że opisana w reportażu Niklasa Orreniusa baza danych jest odosobnionym przypadkiem i właściwie jej się nie używa. Kolejne publikacje ujawniły jednak, że komisariaty w Skåne mają jeszcze jedno podobne "drzewo genealogiczne" zawierające dane o 997 Romach, w tym również o dzieciach. Ponadto obie bazy były w ostatnich latach używane i aktualizowane, a także rozsyłane mailem do komisariatów policji w innych regionach kraju.

      Informacja o tworzeniu etnicznych rejestrów ludności przez policję jest bulwersująca nie ze względu to, że łamie prawo o ochronie danych osobowych (które zresztą jest w Szwecji bardziej liberalne niż w innych krajach), ale dlatego, że rejestracja Romów oraz innych grup etnicznych ma jednoznaczną historię. Także szwedzcy Romowie, przez lata wykluczani ze społeczeństwa, podlegali oficjalnym spisom. Jeden z nich został w majestacie prawa przeprowadzony w roku 1943, kiedy w innych krajach Europy znajdujący się na innych listach Romowie mordowani byli w obozach zagłady. Ostatni oficjalny spis Romów został przeprowadzony przez szwedzką policję w roku 1954, czyli w rozkwicie szwedzkiego programu eugenicznego, w ramach którego przymusowo sterylizowano członków społeczeństwa uznanych za "mało wartościowych", w tym wielu Romów (w latach 1935-1975 przymusowej sterylizacji poddano w Szwecji 63 tysiące osób).

      "To, że polityka eugeniczna się skompromitowała, nie oznacza, że wymarły schematy myślowe. Jest prawdopodobne, że struktury mentalne i polityczne, które umożliwiły przymusową sterylizację "niepełnowartościowych", w przyszłości mogą przyjąć formę priorytetów w służbie zdrowia albo przy stosowaniu diagnostyki płodu czy manipulacji genetycznych", napisał w Higienistach Maciej Zaremba Bielawski. Słowa te wydają się niepokojąco aktualne, choć przekonanie o istnieniu ludzi "niepełnowartościowych" przybrało tym razem formę profilowania przestępców przez policję.

      "Nie spałam dziś w nocy. Dlaczego? Ponieważ wczoraj wieczorem położyłam się spać w kraju, który najwyraźniej nie różni się tak bardzo od Węgier", napisała po publikacjach "Dagens Nyheter" romska publicystka Rosa Taikon.

      Szwecja jest w szoku. Minister sprawiedliwości Beatrice Ask powiedziała w radiu, że przeprasza wszystkich Romów za szwedzką policję i potwierdziła, że dopilnuje, by przeprowadzono dogłębne dochodzenie w sprawie prowadzonych przez policjantów etnicznych rejestrów.

      Szwedzki dyplomata Thomas Hammarberg, który przez wiele lat był Komisarzem Praw Człowieka Rady Europy, uważa, że w związku z tym, iż skandaliczne działania policji były nie tylko nielegalne, ale także rasistowskie, nie wystarczy, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności prawnej. Domaga się powołania przez rząd Szwecji specjalnej komisji do zbadania sprawy, w której skład wejdą reprezentanci mniejszości romskiej. Maciej Zaremba napisał, że polityczna poprawność nie obejmuje w Szwecji wszystkich mniejszości - jeśli pielęgniarka powie swoim kolegom w szpitalu: "Ależ jestem zmęczona pętającymi się po oddziale Cyganami", nikt na to nie zareaguje negatywnie (Zaremba niedawno opublikował obszerną serię artykułów o szwedzkiej służbie zdrowia). Uprzedzenia względem Romów "nie są uważane za przesądy" - pisze. "Albo jeszcze gorzej, uznaje się je za niemal rytualne potwierdzenie sumiennej szwedzkości. Cygan staje się negatywem, projekcją tego wszystkiego, czym nie chcemy być..."

      Zatem jaka jesteś, Szwecjo? Otwarta, tolerancyjna i szanująca prawa wszystkich mniejszości czy może ukrycie rasistowska i pełna hipokryzji? Pytanie to zadaje sobie dziś z pewnością wielu Szwedów, którzy wyedukowani zostali w szkołach podkreślających wyjątkowość i skuteczność szwedzkiej demokracji. Dziś jak nigdy Szwecja potrzebuje krytycznej autoanalizy, lustra, które nie powtórzy miłym głosem, że "jest najpiękniejsza na świecie".

      Przez sześć lat zajmowałam się dyplomacją kulturalną i z zainteresowaniem śledziłam niezwykle skuteczną promocję "narodowej marki Szwecji" w wykonaniu Instytutu Szwedzkiego i szwedzkich ambasad. Przekazywana światu informacja jest jednoznaczna: to najbardziej równouprawniony kraj świata, kraj korzystających z urlopów ojcowskich mężczyzn, kraj Wallenberga, Astrid Lindgren i dbałości o środowisko naturalne. Tymczasem niemieckie Instytuty Goethego angażują się w projekty poświęcone rozrachunkom z nazistowską przeszłością, Instytuty Kultury Rumuńskiej nie stronią od informowania o zbrodniach komunizmu, a sztokholmska filia zorganizowała nawet dyskusję o faszyzmie w Rumunii. Także polscy dyplomaci zajmują się trudnymi tematami, takimi jak Marzec "68 i historia antysemityzmu w Polsce. Szwedzcy politycy i dyplomaci lubią natomiast przedstawiać swój kraj jako tak humanitarny i tolerancyjny, że sam siebie może traktować jako sumienie świata, albo chociaż Europy.

      Po publikacjach "Dagens Nyheter" ironicznym staje się fakt, że jeszcze w kwietniu tego roku szwedzki minister ds. integracji Erik Ullenhag opublikował artykuł w tonie pouczającym, w którym zarzucał europejskim rządom brak zainteresowania sytuacją Romów i podkreślał, że szwedzki rząd robi, co może, by ją polepszyć. "Nie dziwi fakt, że Romowie z innych europejskich krajów czują się zmuszeni do żebrania na ulicach Sztokholmu, jeśli weźmie się pod uwagę ich sytuację w rodzinnych krajach", pisał. Wygląda jednak na to, że dzięki publikacjom "Dagens Nyheter" Szwecja wreszcie dostrzeże belkę we własnym oku.

      P.S. W kolejnym artykule "Dagens Nyheter" na temat sytuacji Romów w Szwecji (z 27 września) pojawiła się informacja, że Romowie aż do roku 1996 byli także rejestrowani przez urzędników miejskich Sztokholmu. W specjalnym rejestrze oznaczani byli jako "C", "pół C" i "nie C" (oznaczenie to tyczyło się przykładowo osób, które żyły w związku małżeńskim z Romem). Urzędnicy odwiedzali ich w domach, by następnie opisywać w dokumentach, jak oceniają ich życie prywatne, charakter i postępy w szkole dzieci. Ta oraz inne informacje o traktowaniu Romów w Szwecji znajdą się w przygotowywanym na zamówienie rządu raporcie, który zostanie zaprezentowany w styczniu 2014. Minister ds. integracji Erik Ullenhag w komentarzu na temat raportu powiedział: - Kiedy to czytam, jest mi wstyd za Szwecję."

      Artykuł ukazał się w Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej, 29.09.2013

      http://www.krytykapolityczna.pl/en/artykuly/ue/20130927/tubylewicz-szwecja-potrzebuje-lustra


      Faszyzm szaleje w Szwecji - przymusowa sterylizacja "mniej wartościowej" mniejszości etnicznej, policyjne rejestry Cyganów, ich dzieci i współmałżonków - rzeczy w katolickiej i zacofanej Polsce nie do pomyślenia.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-07, 13:38:30               Odpowiedz

      Moon, jak już wrócisz, bo odleciałaś za daleko, to powiedz. Co to ma wspólnego z mówieniem tak w sytuacji zagrożenia gwałtem? To tak jakbym zaczęła opisywać Jedwabne, Berezę, bandy zwane teraz "żołnierzami wyklętymi" i Madagaskar.
      Próbujesz gadać, że tylko Polska koroną narodów i wolności, wieczna ofiara, ale przecież to bzdura do kwadratu. Z pewnością Romowie w Polsce cieszą się szerokim uznaniem a wspaniała Polska z sercem otwartym przyjmuje uchodźców:))

      Ty się boisz jakoś tej Szwecji czy co? :)) Obsesja twoja pisowska? Przyjdą i cię zgwałcą po faszystowsku? :)) Szwedzi mają kasę i paszporty, jak im nie pasi to mogą uciec do Polski, a jakoś nie uciekają.

      Wiesz, rozbawiłaś mnie taką histerią.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: fatum   Data: 2018-01-07, 13:38:45               Odpowiedz

      Moonshine jesteś po prostu podła.Wrzucasz na portal psychologiczny treści polityczne.Tutaj chcemy od tendencyjnej polityki odpocząć.Jeśli tego nie uszanujesz to uznam to za fakt wątku zamawianego i tolerowanego przez nowego moderatora mimblę1 wiadomo w jakim celu.Społeczeństwo i bez Twoich tendencyjnych działań jest skłócone,ale chyba Tobie zależy,by i na portalu dalej przemycać nienawiść.Może i Ciebie osobiście dotknąć.Kij końce ma dwa.Pa.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: feelka   Data: 2018-01-07, 13:38:52               Odpowiedz

      Skąd wiesz, co u nas jest w policyjnych rejestrach, Szwedzi też nie wiedzieli i dlatego "znaleźli się w szoku".

      Nie będę się licytować gdzie jak jest i czy lepiej, bo nie wiem, posługuje się własną obserwacją, głową i tym co głowa zapamiętała z nauki religii :), a co mi się nijak z Ewangelią nie zgadza.

      Pewnie nie musi, ale po co sobie świętością co i raz władza buzię wypełnia? ... W Szwecji przynajmniej nie wypełnia.
      (Też nie wiem,domniemuje     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: feelka   Data: 2018-01-07, 13:44:28               Odpowiedz

      Aha,polityka historyczna też odpada, czyli to co się działo w Szwecji (i u nas) w latach 1920-1960 :) obchodzi mnie co się dzieje teraz, w nas żyjących     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: moonshine   Data: 2018-01-07, 14:01:34               Odpowiedz

      Piszę po prostu, że idealizowanie Szwecji jako rzekomo kraju tolerancyjnego i przeciwstawienie jej "zacofanej" Polsce nie ma żadnych podstaw. Owszem, Szwedzi głoszą piękne hasła, ale istotniejsze jest to, co rzeczywiście robią, a nie to, co mówią. Kolejna rzecz, która jest istotna, to ocena skuteczności tychże działań - i tu kłania się tak nielubiana przez Was statystyka.

      Jeśli odsuniemy na bok piękną, lewacką propagandę to wyłania się zupełnie inny obraz Szwecji. Tak brzydki, że nie chcecie go przyjąć do wiadomości.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-07, 14:17:03               Odpowiedz

      Moon, ależ my go znamy, znamy :) Daj spokój, ja pół świata zwiedziłam, nie strasz mnie bo ja nie ze wsi i bywałam poza powiatowym miastem.:)
      Ta straszna faszystowska, komunistyczna, lewacka etc, etc Szwecja po prostu proponuje lepsze rozwiązanie. Uznaję kulturowe założenie "jeśli powie "tak" to mogę jej wsadzić" za lepsze i wygodniejsze w użyciu od "jesli nie mówi "nie" to moge jej wsadzić".     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-07, 20:08:06               Odpowiedz

      On: - Kochanie, pokochamy się dzisiaj?
      Ona: - Domyśl się!

      :))     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-07, 20:21:25               Odpowiedz

      Wyszlo na to, ze Szwecja to jakis okropny zakatek swiata. ;-)

      A w sumie chodzi tylko o to, czy chce byc oblapywana i mowic NIE po oplapaniu juz oczywiscie, czy nie byc oblapywana, a jak bede chciala byc oblapywana to powiem TAK. :)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 20:51:42               Odpowiedz

      "A w sumie chodzi tylko o to, czy chce byc oblapywana i mowic NIE po oplapaniu juz oczywiscie, czy nie byc oblapywana, a jak bede chciala byc oblapywana to powiem TAK. :)"

      Jesli Lotkaa, teraz nie zobaczy roznicy miedzy prawem do odmowy a prawem do zgody, to niech ja kaczka kopnie:)))

      Super to ujelas, nad czym ja sie plulam pol nocy;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-07, 21:19:11               Odpowiedz

      Ja w temacie "prawo do zgody i odmowy". Może moja koncepcja komuś wyjaśni a komuś jednak namiesza, więc tak :)

      Hamulec w rowerze działa kiedy włożymy energię - trzeba zadziałać żeby zahamować.

      Natomiast hamulec w windzie działa cały czas i trzeba włożyć energię żeby go zwolnić - trzeba zadziałać żeby ruszyć.

      Tak mi się skojarzyło, że teraz w Szwecji będzie jak z windą (potrzeba zwolnienia hamulca) a nie jak z rowerem (zadziałać żeby hamować).

      W technice korzysta się z rozwiązań jak w windzie, w układach gdzie duże znaczenie ma bezpieczeństwo ludzi - podobnie tu :) choć samo rozwiązanie prawne jest dość kulawe.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 21:40:02               Odpowiedz

      "Hamulec w rowerze działa kiedy włożymy energię - trzeba zadziałać żeby zahamować.

      Natomiast hamulec w windzie działa cały czas i trzeba włożyć energię żeby go zwolnić - trzeba zadziałać żeby ruszyć."

      Nie wiem czy dobrze zrozumialam, ale wydaje mi sie ze ten przyklad jest, nie tylko, smieszny i wesoly, ale tez na upartego ok:)

      "choć samo rozwiązanie prawne jest dość kulawe"

      Rozwiazanie z "prawem do Tak" - poprawi kulejace prawo.
      Wtedy te rzekome okolicznosci lagodzace, nooo ze "spodniczke mini miala i po parku latala" - staja sie ZEROWYM mamrotaniem!

      A co do Lotki...no coz, jestes Lotka zywym przykladem ze potrzebna jest kobietom swiadomosc KOBIECOSCI !     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 21:50:11               Odpowiedz

      "A co do Lotki...no coz, jestes Lotka zywym przykladem ze potrzebna jest kobietom swiadomosc KOBIECOSCI "

      Chyba troche zle to ujelam.
      Wiem, ze nie zrozumiesz, ale to juz nie moj problem.
      Dodam tylko, ze meskosc to czlowieczosc, tak jak i kobiecos to czlowieczosc!
      Jestesmy rownymi sobie ludzmi, a roznice miedzy nami czynia nas INNYCH troche.
      Troche innych, nie bardziej lepszych czy gorszych - ROWNYCH!
      I zaden facet nie ma prawa bez zgody kobiety, nawet jak ta niewiasta bedzie nago, dotknac ja malym palcem!     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-07, 22:01:10               Odpowiedz

      Prosiłam Madzia i Bastia ,żebyście odpowiedziały czy w podanym przykładzie hipotetycznym dobrze rozumiem oba prawa. A wystarczyło zwyczajnie odpowiedzieć.

      To, ze facet nie ma prawa dotknąć kobiety nawet jak jest naga nie podlega dyskusji. I mam nadzieje, ze dobrze rozumiecie ,ze nie o tym mówię.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 22:06:10               Odpowiedz

      " A wystarczyło zwyczajnie odpowiedzieć. "

      A to ja jakies obowiazki tu mam, ot mam odpowiadac;)
      Daj sokuj dziewczyno, ot nadajemy ma innych falach i niemozliwa jest plaszczyzna porozumienia.
      Nawt jak bedziesz sie domagac odpowiedzi;)

      Wiedze ze wiekszosc osob zalapala o co mi chodzi i cieszy mnie to.
      Uwazam ze ja sie tez duzo nauczylam na tym watku, oczywiscie szczegolnie od Felki, choc nie tylko:)))     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-07, 22:15:08               Odpowiedz

      Bo kręcisz Madzia zamiast rzeczowo odpowiadać. Ale ok rzeczywiście inne fale. Odpuszczam.

      Marconi, słowo ,,zaliczyc" nie podoba mi się choć przykład i windzie i rowerze zrozumiałam.... ;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-07, 22:17:29               Odpowiedz

      sorka za kolokwializm :) szukałem dłuższą chwilę określenia jednowyrazowego i na tym stanęło :)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 22:24:31               Odpowiedz

      "Bo kręcisz Madzia zamiast rzeczowo odpowiadać"

      Po mojej rzeczowej odpowiedzi - zrozumialas ze uwazam mini spodniczki jako zaproszenie:)))
      Wiec, krece rzeczywiscie strasznie:)))

      Tak czy owak, ciesze sie z tej dyskusji na tym watku, no coz Lotka jest wyjatkiem w tej dyskusji, co potwierdza regule ze takie dyskusje cos wnosza:))     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-07, 22:34:11               Odpowiedz

      A w czym konkretnie jestem wyjatkiem Madzia ?
      Ktora z moich wypowiedzi stoi w opozycji do reszty ?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 22:37:23               Odpowiedz

      "Jak się niektóre koncepcje zaczyna ujmować w ramy prawne, robi się absurdalnie."

      Jakie dokladnie?
      O czym Ty piszesz?

      I jeczcze co do tego "nikt nikogo" "nie tylko kobiety" - to niestety ale przewaznie kobiety sa OFIARAMI!
      I jesli swiadomie i prawnie, bedzie sie chronic OFIARY, by nie robic z nich winych prowokantow itp - to takie prawo bedzie nie tylko kobiety chronic.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 22:45:52               Odpowiedz

      "...zaczyna ujmować w ramy prawne, robi się absurdalnie...."

      Moze gdy to "absurdalne prawo" wejdzie w zycie, nie bedzie trzeba bac sie sadow! Moze wrecie beda karani gwalciciele dzieci, bo nie beda musialy przechodzic katorgi na policji i w sadzie ( sama pisalas na innym watku ze trzeba chronic dzieci przed "katorgi i ponizania ofiary sadzie i na policj- dlatego lepiej nie zglaszac molestowania)".
      A jak nie bedzie trzeba, to to jest teraz dla Ciebie absurdalne??

      Przed strachem ze dzieci beda upokorzone, ze ze zgwalconych kobie beda robione lafiryndy, wielu katuw cieszy sie wolnoscia!
      A tu bummmm....absurdalny prawem to nazywasz, Mimbla!.

      Zdenerwowalam sie:))     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 22:49:08               Odpowiedz

      Katow - sie pisze.
      Poprawiam, ot tak mi to po oczach polecialo:))

      Dobranoc:))     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-07, 22:52:05               Odpowiedz

      "Jak donosi portal "The Local.Sweden" premier feministycznego rządu Szwecji Stefan Löfven oświadczył na konferencji prasowej, że seks powinien być dobrowolny. - "Jeśli seks nie jest dobrowolny jest nielegalny. Jeśli nie jesteś pewien powstrzymaj się! My będziemy stawiać ofiary na pierwszym miejscu" - dodał. "

      Czasami odnosze wrazenie, ze ten artykul nie byl czytany przez niektorych. ;-) Taki fajny cytat.

      Niestety jest jeszcze duzo na swiecie burakow, ktorzy tego nie rozumieja.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-08, 12:51:45               Odpowiedz

      Cytat wypowiedzi Mibli1 z watku "molestowanie dzieci" (jeden z weilu kwiatkow):

      "Postępowanie przygotowawcze i sądowe z punktu widzenia ofiary to akcja "przeżyj to jeszcze raz"(albo i kilka razy) ino dokładnie, w zwolnionym tempie, badając każdy szczegół z metodyczną skrupulatnością i w atmosferze wcale nie opiekuńczego zrozumienia terapeuty czy kogoś bliskiego ale w atmosferze oceny w wykonaniu osób trzecich i podważania wiarygodności. "

      Ok, ok....i gdy te "wstretne lewaki", chca:

      " My będziemy stawiać ofiary na pierwszym miejscu"

      To wdrazanie takiego prawa i podejscia, jest nazwane jest przez Mimble: ABSURDEM!!

      Tak czy owak dyskusja byla spoko:))
      Niczym zywa "statystyka";)

      http://www.psychologia.net.pl/forum.php?level=386482&post=387035&sortuj=2&cale=1

      Mimbla, na tym watku doradzala by nie szlajac dzieci po sadach, nie zglaszac nigdzie ino "leczyc dzieci", oczywiscie wszystkie te "madrosci" opakowane byly w ladne slowka i dobra stylistyke - wiec, rzeczywiscie absurdem moze sie jej wydac prawo do ZGODY na seks!

     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: fatum   Data: 2018-01-08, 14:17:47               Odpowiedz

      Magda Tobie też swego czasu a.63 zabronił seksu i co posłuchałaś jego "prośby"?-:)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-09, 00:25:01               Odpowiedz

      Madziuleczka, mysle, ze slepta na przemoc, jest tez w jakims sensie przemoca.
      Moze byloby mniej ofiar jakbysmy glosno o przemocy mowily?
      Ale ofiarom zamyka sie chetnie buzie.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-09, 09:28:58               Odpowiedz

      "Madziuleczka, mysle, ze slepta na przemoc, jest tez w jakims sensie przemoca."

      Oczywiscie ze tak, a dodam jeszcze ze najbardziej szkodliwy typ "slepca", to taki, ktorego slepota jest wynikiem PSYCHICZNEJ odpornosci na "otwieranie oczu".     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-10, 18:45:33               Odpowiedz

      ""Madziuleczka, mysle, ze slepta na przemoc, jest tez w jakims sensie przemoca."

      Oczywiscie ze tak"

      Mogę prosić o wyjaśnienie? Nic z tego nie rozumiem. Czy taka przemoc powinna być karalna?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-11, 13:20:06               Odpowiedz

      Marconi, szkoda ze nie rozumiesz.
      Choc, moze jakbys przeczytal podane linki, ktore podalam, to bys zrozumial.
      Ja nie chce wchodzi w polemike, wiec wybacz - nie wytlumacze.
      Bo i nie ma tak naprawde co tlumaczyc;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-11, 20:23:20               Odpowiedz

      Madziuleczka > już to zrozumiałem, bez Twojego pouczającego wpisu.

      Czy brak reakcji na kradzież również czyni ze mnie złodzieja? itd itd.

      Pozdrawiam!     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-11, 20:38:40               Odpowiedz

      Marconi, widze ze rzeczywiscie, jak sam wczesniej psales, NIC nie rozumiesz dalej...choc twierdzisz ze juz zrozumiales;)
      Gdyby tak bylo, to bys nie zadal takiego pytania:
      "Czy brak reakcji na kradzież również czyni ze mnie złodzieja? itd itd."

      Tak
      Posrednio tak.
      Bo, moralna slepota i slepota na krzywde, prowadzi ostatecznie do przyzwolenia i niemożnosci zapobiegania krzywdzie!

      Czyli moze nie bezposrednio, ale posrednio czyni Ciebie zlodziejem, brak reakcji na kradziez:))
      Ale, tak jak pisalam, nie chce wchodzic w polemikie z......NIEKTORYMI;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-11, 20:45:33               Odpowiedz

      Marconi, tak ladnie pisales o wierze w Boga, to dodam jeszcze ze znieczulica....oddala Cie od Boga DOBREGO:)))

      To moglam sobie darowac, ale nie darowalam, wiec cisne ENTER;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-11, 20:48:23               Odpowiedz

      Madziuleczka > dzięki że mi odpisałaś, poważnie. Niewiele rozumiem i nie należy mi się wyjaśnienie. Akceptuję Twoją alergię na mnie choć nie znam źródła. I nie odpisuj proszę bo nie zniosę faktu że zbyt mocno musisz się nade mną pochylać. I tak nic ze mnie nie będzie.

      Pozdrawiam!!     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-11, 20:53:18               Odpowiedz

      Marconi, czytam czasami Twoje posty i stwierdzam ze bardzo dobrze obracasz piata klepka, wiec irytuje mnie na tym watku to ze TU walisz glupa - choc, nim nie jestes:))     • RE: P:S Bede....
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-11, 20:57:03               Odpowiedz

      ....szczera do bolu;)
      Mysle ze Ty, marconi, masz prawicowe poglady i probujesz ze mna (lewaczka) wejsc w polemike, by populistyczna polemika w tym tez metoda "walenia glupa", propagowac prawicowe durnosci.

      Moze sie myle.
      Jesli tak to sorka i szczera sorka:)     • RE: P:S Bede....
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-11, 22:57:49               Odpowiedz

      Madziuleczka >> zgadza się, lubię stanowienie o sobie i praworządność - kojarzone z prawicą (PIS to nie prawica w moim rozumieniu :)

      Ale co innego jest fascynujące. Co determinuje kierowanie się ku konkretnym poglądom światopoglądowym? Czy każdy z nas nie szuka schronienia w tych nurtach?     • RE: P:S Bede....
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-12, 06:11:36               Odpowiedz

      "Co determinuje kierowanie się ku konkretnym poglądom światopoglądowym? Czy każdy z nas nie szuka schronienia w tych nurtach?"

      Daruj sobie to insynuowanie, manipulowanie, inkryminowanie i ta socjotechnike z du..y wzieta:))
      Jednym slowem intuicja mnie nie zawiodla.

      Ja sie kieruje przede wszystkim sercem i innymi takimi "dup..relami", tak na marginesie dodam, konczonc z Toba rozmowe (probe rozmowy).
     • Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: fatum   Data: 2018-01-12, 11:47:16               Odpowiedz

      Marconi mam prośbę,abyś nie pozwolił,by tak szlachetne,interesujące pytania pozostały bez odpowiedzi.Nie przepadam za polityką,ale lubię wiedzieć/znać odpowiedzi z tych rejonów (w zasadzie to nie da się żyć bez "polityki" (ubolewam,ale muszę to tolerować).Marconiuszu wyjaśnij mi,czego chciałeś nauczyć Magdę,gdybyś mógł to zrobić?Dzięki za zrozumienie.To są tylko dwa pytania (dla mnie raczej za trudne,a chcę wiedzieć-:)).Bądź tak miły i nawet wbrew sobie odpowiedz (wiem,że nie planowałeś edukacji politycznej tutaj,ale wyszło jak wyszło).Miłego dnia i....promyków słoneczka.-:).     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-12, 21:35:02               Odpowiedz

      Fatum >>> "i nawet wbrew sobie odpowiedz" - ludzie nie działają wbrew sobie - nigdy. Działania są ZAWSZE zgodne z hierarchią wartości (HW). Jeśli ktoś uważa że zadziałał "wbrew sobie" oznacza to tyle że nie jest świadomy swojej HW. Istnieją wyjątki, np. działanie pod wpływem silnego stresu - tutaj może być różnie, w efekcie HW może ulec przebudowie (przewartościowanie wskutek traumatycznych przeżyć).

      I wracając do tematu.

      Madziuleczka nazwała się lewaczką - zainspirowało mnie to do poruszenia tematu preferencji do "ustroju państwa" w odniesieniu do cech indywidualnych.

      Przepisów na sposoby rozróżnienia lewicy od prawicy jest wiele. Moim zdaniem sposobem budzącym najmniej nieścisłości jest następujący: lewica woli podział dochodu narodowego poprzez budżet centralny, a prawica woli to zadanie pozostawić w rękach obywateli.

      Wprowadzanie głosu kościoła do prawa państwowego nie determinuje prawicy, bo można być liberałem pobożnym lub bezbożnym.

      Lewica opiekuje się obywatelami za pieniądze tych że obywateli (szkoły, szpitale, pomoc społeczna, itd.). Osoby popierające lewicę oczekują by państwo organizowało za nich.

      Prawica pozostawia wolną rękę. Osoby popierające prawicę potrafią i chcą zorganizować się same i po swojemu.

      Uważam że warto przyjrzeć się swoim poglądom politycznym z punktu widzenia zaspakajania swoich potrzeb - można wygrzebać w ten sposób wartościowe informacje o sobie.     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: fatum   Data: 2018-01-12, 22:01:11               Odpowiedz

      Kto by pomyślał,że takim przystępnym językiem dasz mi odpowiedź.Dziękuję.100procent zgoda,że warto przyjrzeć się poglądom politycznym (swoim i innych)!Natomiast zaspakajanie swoich potrzeb z punktu widzenia polityki to zupełnie oddzielny temat.Ty o tym nie pisałeś.Nie mam więc wartościowych informacji o Tobie.-:)Jak je mogę wygrzebać?Pomożesz mi?Przy okazji pomożesz i sobie.Prawda?-:)Spróbujesz?Extra.     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-12, 22:28:42               Odpowiedz

      Fatum no pogimnastykuj się trochę :) Wolisz wygodę czy wolność?     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: fatum   Data: 2018-01-12, 22:47:34               Odpowiedz

      Jedno drugiemu nie przeszkadza moim zdaniem.Potrzebna jest równowaga!P.S. Aby zdobywać wielkość,człowiek musi tworzyć,a nie odtwarzać.Antoine de Saint-Exupéry.P.S.2. odtwórca to nie jest oryginał,ani geniusz.Pa.     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-12, 23:01:11               Odpowiedz

      Fatum > a moim zdaniem wygoda i wolność się wyklucza.

      Np. dorosły facet mieszkający z rodzicami i będący na ich utrzymaniu wybrał wygodę kosztem wolności.

      Raczkujący przedsiębiorca porzuca wygody i środki inwestuje w realizację marzeń, w wolność.

      Każdy z nas wybiera jakąś sobie "wygodną" równowagę ale myślę że większość osób jest w stanie określić się który z powyższych scenariuszy jest im bliższy.     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: fatum   Data: 2018-01-12, 23:08:54               Odpowiedz

      Pisząc o wolności myślałam raczej o psychologicznym jej aspekcie.Nie zrobię Ci teraz wykładu,bo nie umiem.-;)Sam doczytaj.Będziesz lepiej pamiętał.Wolność to jest słowo wielowymiarowe i jego rozumienie daje prawdziwą Wolność.Cmok.-:)     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-13, 13:33:36               Odpowiedz

      Fatum >>> o tym właśnie piszę. Dążenie do wolności to stan umysłu, a to w jakim jesteśmy aktualnie położeniu to tylko efekt tego stanu. Jeśli chcę być wolny od chorób to będę prowadził zdrowy tryb życia, jeśli chcę być wolny od toksycznych relacji to popracuję nad sobą, itd itd.

      A mojej arytmetyki wynika że większość nie chce być wolna. A dokładniej: chce być wolna ale inne aspekty trwania w zniewoleniu są ważniejsze.     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-12, 22:16:26               Odpowiedz

      "Uważam że warto przyjrzeć się swoim poglądom politycznym z punktu widzenia zaspakajania swoich potrzeb - można wygrzebać w ten sposób wartościowe informacje o sobie."

      Ale lanie wody!
      I Madzulka tu Madziulka tam...la la la la la:))
      A "lewaczka, nazwalam sie dla jaj i cynicznie - coz, nie zalapales.

      Widzisz, tak sie "madrze" nagadales i taki znawca polityczny jestes, a strzeliles strusia, bo miedzy prawica a lewica jest jeszcze cala gama kolorow;)
      Widzisz, ja sobie a cenie roznorodnosc i oczywiscie indywidualizm, bo tak naprawde to jest ta boska to sila napdowa i CUDOWNOSC zycia.
      Ustroje i co za tym idzie spoleczenstwo, ktore niszczy indywidualistow, utopistow i cala pozostala "game kolorow", sprawia ze stajemy sie stadem klonow, ot marzeniem tyranow i dyktarotow .
      A czym sie to konczy, historia pokazuje;)
      Ja nie potrzebuje "führer" czy to lewackiego czy prawicowego, ale jesli Ty potrzebujesz, to wolaj glosno "heil", ale moze wsrod swoich...
      Bo mnie juz uszy bola:))     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-12, 22:46:42               Odpowiedz

      Madziuleczka >>> Chciałaś zakończyć dyskusję ze mną, masz swoje powody - OK. Ale dlaczego Ci się to nie udaje? Lubisz u siebie to że nie potrafisz zrealizować zamierzonego celu? Być może cele które sobie obierasz są zbyt nieosiągalne?

      Odpowiadając sobie w głowie na te pytania coś pozytywnego wyniesiesz z naszej "próby" dyskusji. A być może Twoja energiczność, alergia na krytykę i wyniosłość nie pozwoli Ci nawet doczytać do tego miejsca.

      Pozdrawiam!     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-12, 22:53:02               Odpowiedz

      "Pozdrawiam!"

      Czuje sie pozdrowiona i pozdrawiam rowniez....choc, teraz tez odpowiem pytaniem.
      Czemu chcesz ze mna tak zaciecie rozmawiac , bo ciagle stawiasz mi pytania, skoro traktuje Cie wynosnie z gory?
      Wiesz, ja w przeciwienstwie, daruje sobie "psychoanalize" twej osoby;)

      Ja nie doze do celu, bo wedlug mej filozofii, droga jest celem samym w sobie.
      Wiec, juz sie nie wysilaj:))     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-12, 23:20:14               Odpowiedz

      Madziuleczka >>> już odpowiadam :)

      Piszę zawzięcie i stawiam Ci określone pytania bo jesteśmy na forum psychologicznym.

      I jestem zawiedziony że darujesz sobie "psychoanalizę" mojej osoby.

      Trudno, PA!     • RE: Źle się dzieje,gdy nie znamy odpowiedzi...........
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: fatum   Data: 2018-01-13, 08:57:19               Odpowiedz

      Madzia to nie jest opcja konserwatywno-chrześcijańska.Ona jest....().Może sama o sobie napisze?-:)A Ty jej wtedy marconi zrobisz za friko "psychoanalizę" Jej Osoby.Dasz radę!Ja kiedyś z Magdą robiłam psychoanalizę,ale nie została dokończona,bo jej posty wyrzucono i moje też.Miłego dwudzionka dla Was.-:)*     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: marconi   Data: 2018-01-07, 22:07:16               Odpowiedz

      Lotkaaa >> Był rower będzie winda :)

      Było tak: kobieta musiała się wysilać żeby odmawiać.

      A będzie tak: facet będzie musiał się wysilać żeby zaliczyć.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: mimbla1   Data: 2018-01-07, 22:23:28               Odpowiedz


      "To, ze facet nie ma prawa dotknąć kobiety nawet jak jest naga nie podlega dyskusji.

      A gdzie równouprawnienie? Kobieta faceta ma prawo dotykać bez jednoznacznego "Tak, chcę" z jego strony? Gdzie tu równość wobec prawa?
      A facet drugiego faceta ma prawo? Kobieta drugą kobietę? Są wszak osoby homoseksualne w społeczeństwie. Ich prawa też powinny być chronione.


      Po uwzględnieniu powyższego wyjdzie na to, że najlepiej, żeby nikt nikogo nie miał prawa dotknąć nawet małym palcem bez wyraźnego "tak, chcę", najlepiej wyrażonego na piśmie i potwierdzonego podpisami dwóch pełnoletnich zdrowych na umyśle świadków, dla stron obcych. Tak, wiem, sprowadziłam rzecz do absurdu. Nie bez powodu - póki sobie mówimy "jak moim zdaniem być powinno" to ok, dyskutujmy. Jak się niektóre koncepcje zaczyna ujmować w ramy prawne, robi się absurdalnie.

     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 22:33:04               Odpowiedz

      "Nie bez powodu - póki sobie mówimy "jak moim zdaniem być powinno" to ok, dyskutujmy. Jak się niektóre koncepcje zaczyna ujmować w ramy prawne, robi się absurdalnie."

      Gdzie widzisz absurd??
      Ze ofiare chce sie chronic przed ABSUEDALNYM "mini miala" "prowokowala" "pijana byla", nazywasz absurdem?
      Ze z kobiet w sadach robilo sie dziw..ki, uwazasz za absurd?

      Pamitasz dyskusje na temat molestowania dzieci?
      Sama pisalas ze by nie narazac dzieci na sady.......

      Na szczescie ide spac:))     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-07, 21:53:50               Odpowiedz

      No tos mi Madzia teraz wyjasnila;-nic nie rozumiem bo brak mi kobiecości. :(     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Madziuleczka   Data: 2018-01-07, 21:59:16               Odpowiedz

      "No tos mi Madzia teraz wyjasnila;-nic nie rozumiem bo brak mi kobiecości. :("

      A dlaczego ja mam Ci cos wyjasniac?
      Skoro Ty i tak swoje wiesz...
      Ja napisalam co napisalam, a jak Ty to zrozumialas to w sumie nie moj problem.
      Wybacz, ale to jest FORUM, ot dyskusje i wymiany argumentow, a nie tlumaczenie i nauczanie;)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-07, 20:46:42               Odpowiedz

      Ona;- skarbie pokochamy się dziś..?
      On;- jak mi mi pod piszesz, ze chciałaś...     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-07, 20:51:32               Odpowiedz

      Lotkaaa, to idz na koncert niech Ciebie oblapia, a potem powiesz NIE i nie ma sprawy. :)
      Jak lubisz tak. ;-)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-07, 20:59:18               Odpowiedz

      Mówię caly czas o sytuacji w związku. Co do oblapywanek z przypadkowym facetami to już zupełnie inną sprawa.     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Bastiaa   Data: 2018-01-07, 21:06:39               Odpowiedz

      w normalnym zwiazku, to rozmawia sie o seksie.
      Ale niestety za duzo brania bez pytania.
      Nawet sie rymlo..hehe ;-)     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: Lotkaaa   Data: 2018-01-07, 21:15:51               Odpowiedz

      No a o czym ja caly czas pisze Bastia ?
      Jeśli związek jest zdrowy i zdrowe relacje to i sfera seksu i rozmowy i nim są na odpowiednim miejscu i w odpowiedniej formie.

      Ale ok jeszcze się upewnie (Madzia tez) i przedstawię taką sytuację poza zwiazkiem a Wy mi odpowiedzieć czy rozumiem ,,powaszemu". Ok?

      Bawię się dobrze całą noc z nowo Poznań gm mężczyzna. Jest naprawdę miło. On odprowadza mnie do domu i pod drzwiami pyta czy moze mnie pocałować.
      *Ja odmawiam -on nie całuje. -Skorzystałam z prawa do odmowy. Tak?
      *Zgadzam sie -on caluje.-Skorzystalam z prawa do zgody. Tak?     • RE: Szwecja wprowadza wymóg uzyskiwania
      Przeczytaj komentowaną wiadomość

      Autor: sams2   Data: 2018-01-11, 09:12:43               Odpowiedz

      Uzupełnienie.
      A propos Polski jako kraju w obszarze państw islamskich (wg mapy kulturowej Ingleharta Wenzela

      http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/stosunek-do-rownouprawnienia-kobiet-infografika/6mpv651

      Sama mapa tutaj: https://www.google.pl/search?q=mapa+konturowa+ingleharta&client=ubuntu&hs=W0F&channel=fs&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjO2evwus_YAhVDliwKHRe_CtwQsAQIPA&biw=1280&bih=652#imgrc=my1sDWsuYxT-GM: