Forum dyskusyjne

RE: Czy terapia w moim przypadku ma sens?

Autor: SiostrzyczkaDiesel   Data: 2017-11-19, 07:07:33               

Dlaczego w związkach w XXI wieku wciąż pokutuje przekonanie, że ktoś zawsze ponosi winę za małżeńskie nieporozumienie i najlepiej jest tą winą przerzucać się jak gorącym kartoflem. Kto się w końcu podda, ten winny. Winny oczywiście powierzchownie, bo w środku aż kipi frustracja i poczucie niesprawiedliwości.

Piszesz, że mąż składa propozycje niemoralne, nie do przyjęcia dla Ciebie. I że Ty sobie z nimi nie radzisz emocjonalnie. Jak się domyślam, masz pewnie też problem z asertywną odmową, skoro propozycje wracają jak mantra. W konsekwencji bierzesz na siebie "winę" za niespełnienie jego amoralnych "zachcianek".

Myślę jednak, że problem tkwi głębiej. Może się boisz odtrącenia z powodu nudy w łóżku? On, podziwiany i lubiany przez panie, na pewno sobie umiałby znaleźć chętną do różnych figli. Czy takie myśli w głowie nie zalegają?
Jestem zaś przekonana, że w głowie nie zalega myśl, jakie ukryte potrzeby kierują mężem, który uzewnętrznia te potrzeby pragnieniem wyuzdanego seksu. Nie widzę bowiem myślenia: jest problem, trzeba szukać rozwiązania. Zastępuje je mentalność, o której pisałam wcześniej: jest niezręczna sytuacja, trzeba odeprzeć od siebie winę. Albo ją pozornie wziąć na siebie, de facto ustawiając się w wygodnej roszczeniowej pozycji. Czytaj: dojechać dziada.

I tu rozmowa z psychologiem może mieć sens. Moze pomoc wydobyć z siebie poczucie własnej wartości i nauczyć rozmawiania o potrzebach. Tu jest niestety niewygodny niuans. Taką pracę wykonuje się sama z sobą, a nie ciągnąc na siłę męża na terapię z nadzieją, że facet się zmieni zgodnie z oczekiwaniami małżonki. Nie chodzi też o udowodnienie sobie, psychologowi i mężowi, że wina nie leży po Twojej stronie ani o wywołanie u ślubnego skruchy za niewłaściwe zachowanie (patrz: upokorzenie go), lecz o cos zupełnie innego, o czym w 125 wpisach Ci forumowicze napisali już.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku