Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

Prof. Hartman i prof. Środa za legalizacją poligam

Autor: moonshine   Data: 2012-08-30, 23:12:49               

Moje przewidywania realizują się szybciej, niż można było sądzić. Spełniają się na naszych oczach, niemal w trakcie naszej dyskusj:

"Zalegalizowany trójkąt to koniec hipokryzji?

Aleksandra Szyłło

2012-08-30

Związek mężczyzny i dwóch kobiet, którzy od trzech lat żyją razem, zarejestrowano w mieście Tupa w stanie Sao Paulo. - Prawne przeszkody nie istnieją, a tradycyjny obraz rodziny się zmienia - mówiła dziennikarzowi BBC notariuszka Claudia do Nascimento Domingues, która dokonała rejestracji.

Urzędniczka powiedziała, że jest przekonana, iż trójkątowi należy się możliwość korzystania z "rodzinnych praw": od trzech lat prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, dzielą rachunki i inne wydatki.

Najpotężniejsza telewizja brazylijska Globo podała, że związek zawarto już trzy miesiące temu, ale dopiero teraz dziennikarze dowiedzieli się o sprawie. Sami zainteresowani, mieszkający na co dzień w Rio de Janeiro, odmawiają mediom wypowiedzi.

W sondażu na stronie Wyborcza.pl na pytanie "Czy legalny trójkąt to coś złego?" 74 proc. odpowiedziało: "Nie, dorosłe osoby mogą żyć jak chcą, jeśli nie szkodzą innym". 22 proc. uznało legalny trójkąt za naganny.

- Moim zdaniem związek partnerski, również taki zawarty pomiędzy trzema osobami, to w ogóle nie jest problem etyczny - mówi prof. filozofii Jan Hartman. - Ponieważ zawarcie takiego związku nikogo nie krzywdzi. Powiedziałbym odwrotnie: związki partnerskie to jest próba na etykę państwa. Grupa obywateli domaga się czegoś, co nikomu nie szkodzi. Dlaczego miałaby zatem tego nie dostać? Chyba tylko z powodu totalitaryzmu i autorytaryzmu władzy, działającej w imię jakiejś ideologii. Tu upatruję zagrożenie etyczne. Zatem zarejestrowanie związku trzech osób to etyczna szansa, że nie wygra autorytaryzm czy jedna ideologia.

A czy państwo powinno promować określone typy zachowań, moralność? Czy państwo nie powinno stawiać takich drogowskazów etycznych np. premiować monogamię?

- Zgadzam się, państwo powinno być etycznym drogowskazem. Etyczne ze strony państwa jest zaspokojenie próśb obywateli, którzy chcą żyć w trójkę w związku i nikogo nie zamierzają krzywdzić. To jest trafny drogowskaz - ocenia profesor.

Prof. Magdalena Środa, etyk, też nie uważa, że rejestracja związku partnerskiego trzech osób to błąd: - Znam sporo małżeństw, które długimi latami żyją w trójkątach. Rejestracja takiego status quo w Urzędzie Stanu Cywilnego kończy tylko z hipokryzją. Powiem przewrotnie: ludzie w małżeństwie potrafią zadać sobie tak dużo upokorzenia, cierpienia, zastosować tyle przemocy, że kto wie, czy nie byłoby jednym czy drugim lepiej żyć w trójkę czy czwórkę?

Czy idąc za ciosem można więc powiedzieć, że dopuszczenie poligamicznych małżeństw też nie byłoby moralnie naganne? - Na temat poligamicznego małżeństwa mam takie samo zdanie jak na temat trójkąta - związku partnerskiego. W wolnym państwie wolność człowieka powinna być ograniczana jedynie tak, by nie szkodził on innym - odpowiada etyk."

Źródło:
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,12394689,Zalegalizowany_trojkat_to_koniec_hipokryzji___OPINIE_.html

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku