Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
 • Jak obliczyć skalę Delta?

  Autor: gilba   Data: 2010-11-24, 19:00:53               Odpowiedz

  Witam,

  Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej, aby zrobić badania promotor nakazał wykorzystać mi skalę delta.

  Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak się oblicza skalę Delta według J. Drwala?

  Pozdrawiam,

  Gilba ;*  • RE: Jak obliczyć skalę Delta?

   Autor: ETERRR   Data: 2010-11-24, 21:45:02               Odpowiedz

   Siemka

   "Skala Poczucia Kontroli "Delta" R. Ł. Drwala
   Twórcą pojęcia "poczucie kontroli" wewnętrznej lub zewnętrz¬nej jest J. B. Rotter. Poczucie kontroli wewnętrznej i zewnętrznej tworzą dwa przeciwstawne bieguny tej samej skali, tego samego wymiaru osobowości. Wymiar ten charakteryzuje każdego człowieka w kategoriach wpływu, lub zależności w relacji człowiek i jego działania, a otoczenie zewnętrzne. Poczucie kontroli wewnętrznej ma miejsce wówczas, kiedy jest się przeświadczonym, że własne postępowanie i to, co się dzieje w otoczeniu zależy od nas samych. Poczucie kontroli zewnętrznej oznacza, że my sami i nasze otocze¬nie zależymy od innych ludzi, przypadku lub losu.
   Źródło kontroli spostrzega się więc wewnątrz siebie, bądź w siłach i warunkach zewnętrznych, niezależnych od nas (Rotter i inni 1962,s. 66).
   Wymiar "locus of control" jest według Rottera względnie trwały i jest kształtowany w wyniku życiowych doświadczeń człowieka. Równolegle z pracą nad teoretyczną koncepcją wymiaru "locus of control" Rotter skonstruował skalę do jego pomiaru. Opracował wraz ze swymi uczniami Skalę I-E, na podstawie której można było określić charakterystyczne dla danej osoby umiejscowienie poczucia kontroli.
   Okazało się, że wymiar "poczucie kontroli" silnie koreluje z innymi cechami osobowości. Na przykład osoby charakteryzujące się poczuciem kontroli wewnętrznej mają także większą odporność na stres, są bardziej sprawne i efektywne, oraz dojrzalsze emocjonalnie i społecznie, a także mają wyższą samoocenę i wyższy stopień samoakceptacji oraz samodzielności (Drwal 1978, s. 307-345)."

   Nie wiem czy konkretnie o tą skale pytałaś, ale jak piszesz prace magisterska z psychologii to pewnie masz dostęp do biblioteki w której powinien być ten test włącznie z instrukcja w jaki sposób interpretować i obliczać wyniki :)

   powodzenia na obronie :)  • RE: Jak obliczyć skalę Delta?

   Autor: gilba   Data: 2010-11-25, 09:56:46               Odpowiedz

   Do ETTERRR
   Bardzo dziękuję za pomoc.
   Piszę pracę z pedagogiki ogólnej, a robię badania na temat właściwości intelektualnych dzieci z rodzin alkoholowych z wykorzystaniem kwestionariusza Delta i Choynowskiego.
   Dlatego jeżeli chodzi o interpretację to mam problem.
   W ocenie skali LOC to jest maksymalnie 14 punktów od ilu jest umiejscowienie kontroli zewnetrznej a od ilu wewnętrznej
   A jak w skali kłamstwa /maksymalnie jest 10 punktów/ i jaki to ma związek.

   Przykładowo
   Jeżeli w skali LOC dziecko ma 9 punktów, a w skali Kł /klamstwa / jaka jest wtedy interpretacja.

   Proszę jeszcze o pomoc.
   Gilba pozdro