Wątki na forum
Strona główna forumRegulamin forum
- Tutaj są rozmowy o wszystkim i o wszys... (1204)
- Szukam bylego lub zawodowego psycholo... (2)
- Mroczna tajemnica (4)
- Czy to normalne? (4)
- Rozwód (2)
- Trauma córki (3)
- Początki depresji partnerki (3)
- Zwiazek z wdowa (32)
- Buu jakie to smutne , przepraszam (7)
- na rozdrożu ... (11)
- Wazny temat dla mnie (12)
- Kursy/ terapie "Doktor miłość " (10)
- Dziwne zachowanie matki. (2)
- Renta/zasiłek a depresja (2)
- Wampir energetyczny w pracy (23)
- Ciąża córki (8)
- Przerwana ciąża (2)
- Powracająca przeszłość (8)
- Przestałam kochać męża? (54)
- Znudzenie w związku (29)
Reklamy
Forum dyskusyjne
Przeczytaj komentowaną wiadomość
RE: Religijność i altruizm mogą być wrodzone?
Autor: panic Data: 2007-07-05, 22:35:53"Dla wielu osób wartościowa jest teoria, że powinniśmy postępować tak, jak inni postępują wobec nas. Ci ludzie myślą, że jeśli sami będą potrzebować pomocy, to ktoś inny z pewnością udzieli im jej. Poza tym wartość pomagania silnie podkreślana jest w naszej kulturze, szczególnie w religii. Okazywanie współczucia i dobroci słabszym jest jakby umową społeczną. Większość z nas wierzy, że życzliwość skierowana ku innym musi wrócić do nadawcy. Ponadto boimy się cierpienia, nie lubimy nawet z boku przyglądać się nieprzyjemnym zjawiskom. Tym bardziej chcemy przyjść komuś z pomocą.
Czy pomaganie w oczekiwaniu na nagrodę to też altruizm?
Pomagając innym często myśli się o nagrodzie. Dla jednych jest nią przede wszystkim świadomość skuteczności własnego działania. Inni oczekują pochwał ze strony otoczenia. I tu już nie jest bezinteresowna pomoc. Sytuacja wprawdzie może być korzystna dla obu stron. Jednak wtedy, gdy człowiekiem kieruje troska o jego własny interes, nie ma mowy o altruizmie.
Na czym polega prawdziwy altruizm?
Altruizm zależy głownie od empatii. Człowiek, który potrafi siebie postawić na miejscu drugiej osoby i odczuwać podobne do niej emocje, odbierając w podobny sposób zachodzące wydarzenia, może być skłonny do udzielenia jej pomocy. Będzie to działanie bezinteresowne. Jeśli nie byłoby w tym empatii, pomaganie podszyte byłoby oczekiwaniem korzyści."
W ogóle całkiem ciekawy art. o tym jakie znaczenie ma płeć człowieka w pomaganiu innym?, Od jakich czynników zależą przejawy altruizmu? Dlaczego tak często nie udziela się pomocy w nagłych sytuacjach?. Przeczytajcie sami: http://e-kobiety.pl/content/view/2888/452/
- Religijność i altruizm mogą być wrodzone? - Tomek98, 2007-04-29, 13:07:00
- RE: Religijność i altruizm mogą być wrodzone? - panic, 2007-07-05, 22:35:53